We've Got Hollywood Covered
|

2021 MTV Movie and TV Awards: Complete List of Winners

Leslie Jones hosted the awards ceremony that aired live Sunday from Los Angeles

“To All the Boys: Always and Forever” won Best Movie and “Wandavision” won Best Show at the 2021 MTV Movie and TV Awards on Sunday.

Marvel’s “WandaVision” had led all nominated shows with five nominations, while “Borat Subsequent Moviefilm” led all nominated films with three. Fans had the chance to vote on all the nominees through MTV’s website, including in categories such as Best Hero, Best Kiss and Best Frightened Performance.

Comedian Leslie Jones hosted Sunday’s MTV Movie and TV Awards live from the Palladium in Los Angeles. This year, the awards will be followed by a second night called “UNSCRIPTED” that focuses on reality television.

2019’s big winners were “Avengers: Endgame” and “Game of Thrones,” while last year the awards ceremony was canceled due to the coronavirus pandemic and replaced with a special that looked at the Best Movies and TV Shows of all time.

Executive producers for both the 2021 MTV Movie & TV Awards and the Movie & TV Awards: UNSCRIPTED are MTV’s Bruce Gillmer, Wendy Plaut and Vanessa Whitewolf, and Den Of Thieves’ Jesse Ignjatovic and Barb Bialkowski. Jackie Barba and Alicia Portugal are executives in charge of production and Lisa Lauricella serves as the music talent executive for both events.

Check out the full list of winners and nominees below:

BEST MOVIE 

  • Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
  • Judas and the Black Messiah
  • Promising Young Woman
  • Soul
  • To All the Boys: Always and Forever (Winner)

BEST SHOW 

  • Bridgerton
  • Cobra Kai
  • Emily in Paris
  • The Boys
  • WandaVision (Winner)

BEST PERFORMANCE IN A MOVIE

  • Carey Mulligan – Promising Young Woman
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Winner)
  • Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
  • Zendaya – Malcolm & Marie

BEST PERFORMANCE IN A SHOW

  • Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit
  • Elizabeth Olsen – WandaVision (Winner)
  • Elliot Page – The Umbrella Academy
  • Emma Corrin – The Crown
  • Michaela Coel – I May Destroy You

BEST HERO

  • Anthony Mackie – The Falcon and the Winter Soldier (Winner)
  • Gal Gadot – Wonder Woman 1984
  • Jack Quaid – The Boys
  • Pedro Pascal – The Mandalorian
  • Teyonah Parris – WandaVision

BEST KISS

  • Chase Stokes & Madelyn Cline – Outer Banks (Winner)
  • Jodie Comer & Sandra Oh – Killing Eve
  • Lily Collins & Lucas Bravo – Emily in Paris
  • Maitreyi Ramakrishnan & Jaren Lewison – Never Have I Ever
  • Regé-Jean Page & Phoebe Dynevor – Bridgerton

BEST COMEDIC PERFORMANCE 

  • Annie Murphy – Schitt’s Creek
  • Eric Andre – Bad Trip
  • Issa Rae – Insecure
  • Jason Sudeikis – Ted Lasso
  • Leslie Jones – Coming 2 America (Winner)

BEST VILLAIN

  • Aya Cash – The Boys
  • Ewan McGregor – Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Giancarlo Esposito – The Mandalorian
  • Kathryn Hahn – WandaVision (Winner)
  • Nicholas Hoult – The Great

BREAKTHROUGH PERFORMANCE

  • Antonia Gentry – Ginny & Georgia
  • Ashley Park – Emily in Paris
  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
  • Paul Mescal – Normal People
  • Regé-Jean Page – Bridgerton (Winner)

BEST FIGHT

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) – Final Funhouse Fight
  • Cobra Kai – Finale House Fight
  • The Boys – Starlight, Queen Maeve, Kimiko vs. Stormfront
  • WandaVision – Wanda vs. Agatha (Winner)
  • Zack Snyder’s Justice League – Final Fight vs. Steppenwolf

MOST FRIGHTENED PERFORMANCE

  • Elisabeth Moss – The Invisible Man
  • Jurnee Smollett – Lovecraft Country
  • Simona Brown – Behind Her Eyes
  • Victoria Pedretti – The Haunting of Bly Manor (Winner)
  • Vince Vaughn – Freaky

BEST DUO

  • Barb & Star Go To Vista Del Mar – Star (Kristen Wiig) & Barb (Annie Mumolo)
  • The Falcon and the Winter Soldier – Falcon (Anthony Mackie) & Winter Soldier (Sebastian Stan) (Winner)
  • The Mandalorian – Din Djarin (Pedro Pascal) & Grogu
  • Emily in Paris – Emily Cooper (Lily Collins) & Mindy Chen (Ashley Park)
  • Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan – Borat Sagdiyev (Sacha Baron Cohen) & Tutar Sagdiyev (Maria Bakalova)

BEST MUSIC DOCUMENTARY

  • “Ariana Grande: Excuse Me, I Love You”
  • BTS: “Break the Silence: The Movie” (Winner)
  • “Framing Britney Spears”
  • “The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart”
  • “Biggie: I Got a Story to Tell”
  • “Billie Eilish: The World’s a Little Blurry”
  • “Demi Lovato: Dancing with the Devil
  • “Tina”
  • “Shawn Mendes: In Wonder”
  • “Taylor Swift: Miss Americana”

COMPLETE LIST OF NOMINEES, UNSCRIPTED:

BEST DOCU-REALITY SHOW

  • Below Deck Mediterranean
  • Black Ink Crew New York
  • Bling Empire
  • Jersey Shore Family Vacation
  • Love & Hip Hop: Atlanta

BEST DATING SHOW

  • 90 Day Fiancé
  • Ex On The Beach
  • Love Is Blind
  • Ready to Love
  • The Bachelorette

BEST REALITY CAST

  • 90 Day Fiancé
  • Jersey Shore Family Vacation
  • Love & Hip Hop: Atlanta
  • RuPaul’s Drag Race
  • The Real Housewives of Atlanta

BEST COMPETITION SERIES

  • Legendary
  • RuPaul’s Drag Race
  • The Challenge
  • The Circle
  • The Masked Singer

BEST LIFESTYLE SHOW

  • Deliciousness
  • Fixer Upper: Welcome Home
  • Making The Cut
  • Nailed It!
  • Queer Eye

BEST NEW UNSCRIPTED SERIES (brought to you by SONIC® Drive-In)

  • Bling Empire
  • Cardi Tries
  • Selena + Chef
  • The Real Housewives of Salt Lake City
  • VH1 Family Reunion: Love & Hip Hop Edition

BEST TALK / TOPICAL SHOW

  • A Little Late with Lilly Singh
  • Red Table Talk
  • The Breakfast Club
  • The Daily Show with Trevor Noah
  • Watch What Happens Live with Andy Cohen

BEST COMEDY / GAME SHOW

  • Floor Is Lava
  • Impractical Jokers
  • Kids Say the Darndest Things
  • Nick Cannon Presents: Wild ‘N Out
  • Ridiculousness

BEST HOST

  • Nicole Byer – Nailed It!
  • Rob Dyrdek – Ridiculousness
  • RuPaul – RuPaul’s Drag Race
  • T.J. Lavin – The Challenge
  • Tiffany Haddish – Kids Say the Darndest Things

BREAKTHROUGH SOCIAL STAR

  • Addison Rae
  • Bretman Rock
  • Charli D’Amelio
  • Jalaiah Harmon
  • Rickey Thompson

BEST REAL-LIFE MYSTERY OR CRIME SERIES

  • Catfish: The TV Show
  • Evil Lives Here
  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Unsolved Mysteries

BEST FIGHT

  • Selling Sunset – Chrishell Stause vs. Christine Quinn
  • The Real Housewives of New Jersey – Jackie Goldschneider vs. Teresa Giudice
  • Untucked: RuPaul’s Drag Race – Kandy Muse vs. Tamisha Iman
  • Keeping Up With The Kardashians – Kourtney Kardashian vs. Kim Kardashian West
  • Legendary – Law Roach vs. Guest Judge Dominique Jackson

BEST INTERNATIONAL REALITY SERIES

  • Acapulco Shore
  • Geordie Shore
  • Love Island (ITV)
  • ¡Nailed it! México
  • RuPaul’s Drag Race UK