Critics’ Choice TV Awards: The Complete Winners List

“Silicon Valley” and “The Americans” score night’s biggest trophies

Last Updated: May 31, 2015 @ 7:25 PM

The 5th Annual Critics’ Choice Awards show — and host Cat Deeley — are through on A&E, where HBO’s “Silicon Valley” and FX’s “The Americans” were presented with Sunday’s top awards.

Two hours before those final ones were handed out, the first trophy of the night went to “Better Call Saul’s” Jonathan Banks, the now-reigning Best Supporting Actor in a Drama Series. His female counterpart was Lorraine Toussaint, who won for “Orange Is the New Black.”

Other big winners were leads Taraji P. Henson (“Empire”), Bob Odenkirk (“Better Call Saul”), Jeffrey Tambor (“Transparent”) and Amy Schumer (“Inside Amy Schumer”). “Olive Kitteridge” won for Best Limited Series; the HBO offering finished with three awards, good enough for the most of the evening. HBO itself also topped its competitors, pulling in seven victories total.

One award that we definitely knew who the winner would be was the Louis XIII Genius Award, which was handed to “Family Guy” creator Seth Macfarlane from his “A Million Ways to Die in the West” co-star Charlize Theron.

Below is the complete list of winners and nominees. Scroll beyond the categories to see the winner tallies by network/distributor and show.

BEST DRAMA SERIES
• The Americans (FX) *WINNER

• Empire (Fox)
• Game of Thrones (HBO)
• The Good Wife (CBS)
• Homeland (Showtime)
• Justified (FX)
• Orange Is the New Black (Netflix)

BEST COMEDY SERIES
• Broad City (Comedy Central)
• Jane the Virgin (The CW)
• Mom (CBS)
• Silicon Valley (HBO) *WINNER
• Transparent (Amazon)
• Veep (HBO)
• You’re the Worst (FX)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
• Eva Green – Penny Dreadful (Showtime)
• Julianna Margulies – The Good Wife (CBS)
• Keri Russell – The Americans (FX)
• Taraji P. Henson – Empire (FOX) *WINNER
Vera Farmiga – Bates Motel (A&E)
• Viola Davis – How to Get Away with Murder (ABC)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
• Aden Young – Rectify (Sundance)
• Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) *WINNER
• Charlie Hunnam – Sons of Anarchy (FX)
• Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
• Matthew Rhys – The Americans (FX)
• Timothy Olyphant – Justified (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
• Anthony Anderson, Blackish (ABC)
• Chris Messina, The Mindy Project (FOX)
• Jeffrey Tambor, Transparent (Amazon) *WINNER
• Johnny Galecki, The Big Bang Theory (CBS)
• Thomas Middleditch, Silicon Valley (HBO)
• Will Forte, The Last Man on Earth (FOX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
• Amy Schumer, Inside Amy Schumer (Comedy Central) *WINNER
• Constance Wu, Fresh Off the Boat (ABC)
• Gina Rodriguez, Jane the Virgin (The CW)
• Ilana Glazer, Broad City (Comedy Central)
• Julia Louis-Dreyfus, Veep (HBO)
• Lisa Kudrow, The Comeback (HBO)

BEST LIMITED SERIES
• 24: Live Another Day (FOX)
• American Crime (ABC)
• The Book of Negroes (BET)
• The Honorable Woman (Sundance)
• Olive Kitteridge (HBO) *WINNER
• Wolf Hall (PBS)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
• Bessie (HBO) *WINNER
• Killing Jesus (National Geographic Channel)
• Nightingale (HBO)
• A Poet in New York (BBC America)
• Stockholm, Pennsylvania (Lifetime)

BEST ACTOR IN A MOVIE OR LIMITED SERIES
• David Oyelowo – Nightingale (HBO) *WINNER
• James Nesbitt – The Missing (Starz)
• Kiefer Sutherland – 24: Live Another Day (FOX)
• Mark Rylance – Wolf Hall (PBS)
• Michael Gambon – The Casual Vacancy (HBO)
• Richard Jenkins – Olive Kitteridge (HBO)

BEST ANIMATED SERIES
• Archer (FX) *WINNER
• Bob’s Burgers (FOX)
• Gravity Falls (Disney Channel)
• The Simpsons (FOX)
• South Park (Comedy Central)
• Star Wars Rebels (Disney XD)

BEST TALK SHOW
• The Daily Show with Jon Stewart (Comedy Central) *WINNER
• The Graham Norton Show (BBC America)
• Jimmy Kimmel Live (ABC)
• Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
• The Late Late Show with James Corden (CBS)
• The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE OR LIMITED SERIES
Bill Murray – Olive Kitteridge (HBO) *WINNER
• Cory Michael Smith – Olive Kitteridge (HBO)
• Elvis Nolasco – American Crime (ABC)
• Finn Wittrock – American Horror Story: Freak Show (FX)
• Jason Isaacs – Stockholm, Pennsylvania (Lifetime)
• Jonathan Pryce – Wolf Hall (PBS)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE OR LIMITED SERIES
• Claire Foy – Wolf Hall (PBS)
• Cynthia Nixon – Stockholm, Pennsylvania (Lifetime)
• Janet McTeer – The Honorable Woman (Sundance)
• Khandi Alexander – Bessie (HBO)
• Mo’Nique – Bessie (HBO)
• Sarah Paulson – American Horror Story: Freak Show (FX) WINNER

BEST ACTRESS IN A MOVIE OR LIMITED SERIES
• Aunjanue Ellis – The Book of Negroes (BET)
• Felicity Huffman – American Crime (ABC)
• Frances McDormand – Olive Kitteridge (HBO) *WINNER
• Jessica Lange – American Horror Story: Freak Show (FX)
• Maggie Gyllenhaal – The Honorable Woman (Sundance)
• Queen Latifah – Bessie (HBO)

BEST REALITY SERIES HOST
• Anthony Bourdain – Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
• Betty White – Betty White’s Off Their Rockers (Lifetime)
• Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) *WINNER
• James Lipton – Inside the Actors Studio (Bravo)
• Phil Keoghan – The Amazing Race (CBS)
• Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)

BEST REALITY COMPETITION SERIES
• The Amazing Race (CBS)
• America’s Got Talent (NBC)
• Dancing With the Stars (ABC)
• Face Off (Syfy) *WINNER
• Master Chef Junior (FOX)
• The Voice (NBC)

BEST REALITY SERIES
• Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
• Deadliest Catch (Discovery Channel)
• Married at First Sight (A&E)
• MythBusters (Discovery Channel)
• Shark Tank (ABC) *WINNER
• Undercover Boss (CBS)

GUEST PERFORMER IN A DRAMA SERIES
• Cicely Tyson – How to Get Away with Murder (ABC)
• Julianne Nicholson – Masters of Sex (Showtime)
• Linda Lavin – The Good Wife (CBS)
• Lois Smith – The Americans (FX)
• Sam Elliott – Justified (FX) *WINNER
• Walton Goggins – Sons of Anarchy (FX)

BEST GUEST PERFORMER IN A COMEDY SERIES
• Becky Ann Baker, Girls (HBO)
• Bradley Whitford, Transparent (Amazon) *WINNER
• Josh Charles, Inside Amy Schumer (Comedy Central)
• Laurie Metcalf, The Big Bang Theory (CBS)
• Peter Gallagher, Togetherness (HBO)
• Susie Essman, Broad City (Comedy Central)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
• Allison Janney, Mom (CBS) *WINNER
• Carrie Brownstein, Portlandia (IFC)
• Eden Sher, The Middle (ABC)
• Judith Light, Transparent (Amazon)
• Mayim Bialik, The Big Bang Theory (CBS)
• Melanie Lynskey, Togetherness (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
• Adam Driver, Girls (HBO)
• Cameron Monaghan, Shameless (Showtime)
• Jaime Camil, Jane the Virgin (The CW)
• T.J. Miller, Silicon Valley (HBO) *Winner
• Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
• Tony Hale, Veep (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
• Carrie Coon – The Leftovers (HBO)
• Christine Baranski – The Good Wife (CBS)
• Joelle Carter – Justified (FX)
• Katheryn Winnick – Vikings (History)
• Lorraine Toussaint – Orange Is the New Black (Netflix) *WINNER
• Mae Whitman – Parenthood (NBC)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
• Ben Mendelsohn – Bloodline (Netflix)
• Christopher Eccleston – The Leftovers (HBO)
• Craig T. Nelson – Parenthood (NBC)
• Jonathan Banks – Better Call Saul (AMC) *WINNER
• Mandy Patinkin – Homeland (Showtime)
• Walton Goggins – Justified (FX)

Awards Tally by Networks, Channels & Distributors
HBO – 7
FX – 4
Amazon – 2
AMC – 2
Comedy Central – 2
FOX – 2
ABC – 1
CBS – 1
Netflix – 1
Syfy – 1

Awards Tally by Show
Olive Kitteridge – HBO – 3
Better Call Saul – AMC – 2
Silicon Valley – HBO – 2
Transparent – Amazon – 2
The Americans – FX – 1
American Horror Story: Freak Show – FX – 1
Archer – FX – 1
Bessie – HBO – 1
The Daily Show with Jon Stewart – Comedy Central – 1
Empire – FOX – 1
Face Off – Syfy – 1
Inside Amy Schumer – Comedy Central – 1
Justified – FX – 1
Mom – CBS – 1
Nightingale – HBO – 1
Orange Is the New Black – Netflix – 1
Shark Tank – ABC – 1
So You Think You Can Dance – FOX – 1