Olympics TV Schedule: When and Where to Watch Each and Every Event

Find out exactly how to catch your can’t-miss events and showdowns over the next two weeks

Last Updated: August 5, 2016 @ 5:32 PM

The Olympics are upon us, and NBC — and its family of cable channels — has just about every sport you could want to watch covered.

From the opening ceremony (Friday at 7:30 on NBC), to swimming, gymnastics, track and field, not to mention tennis, soccer, basketball and boxing and judo, we dare you to find a reason to ever leave your couch for the next two weeks.

See below for the full Olympics schedule on NBC.

FRIDAY, AUGUST 5

NBC

7:30 p.m. – 12 a.m.
Opening Ceremony

TELEMUNDO

5 p.m. to 6 p.m.
Olympic Preview Special

NBC UNIVERSO

5 p.m. to 6 p.m.
Olympic Preview Special

SATURDAY, AUGUST 6

NBC

8 a.m. to 10:30 a.m.
Rowing – Qualifying Heats (LIVE)
Men’s Cycling – Road Race (LIVE)
Men’s Water Polo – U.S. vs. Croatia (LIVE)

10:30 a.m. to 2:30 p.m.
Men’s Cycling – Road Race (LIVE)
Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

2:30 p.m. – 4:15 p.m.
Rowing – Qualifying Heats
Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Jefferson/Cherif (Qatar) (LIVE)

4:15 p.m. to 6 p.m.
Women’s Volleyball – U.S. vs. Puerto Rico (LIVE)

8 p.m. – 12 a.m.
Men’s Gymnastics – Team Competition
Swimming (LIVE)
Men’s 400m Individual Medley – Gold Medal Final
Men’s 400m Freestyle – Gold Medal Final
Women’s 400m Individual Medley – Gold Medal Final
Women’s 100m Butterfly – Semifinals
Men’s 100m Breaststroke – Semifinals
Women’s 4x100m Freestyle Relay – Gold Medal Final
Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Artacho Del Solar/Laird (Australia) (LIVE)

12:30 a.m. to 1:30 a.m.
Men’s Gymnastics – Team Competition

1:30 a.m. to 5 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

9 a.m. to 12 p.m.
Men’s Archery – Team Round of 16 (LIVE)
Women’s Shooting – 10m Air Rifle Gold Medal Final (LIVE)
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Women’s Volleyball – Japan vs. South Korea

12 p.m. to 1 p.m.
Women’s Rugby – U.S. vs. Fiji (LIVE)
Women’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

1 p.m. to 4 p.m.
Men’s Basketball – Australia vs. France (LIVE)
Beach Volleyball – Preliminary Round
Men’s Water Polo – Spain vs. Italy

4 p.m. to 6 p.m.
Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.
Men’s Basketball – U.S. vs. China (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Judo – Gold Medal Finals
Women’s Weightlifting – 48kg Gold Medal Final

9 p.m. to 12 a.m.
Women’s Soccer – Brazil vs. Sweden (LIVE)
Table Tennis – Singles First and Second Rounds
Boxing – Elimination Matches

MSNBC

12 p.m. to 2:15 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Women’s Handball – Norway vs. Brazil

2:15 p.m. to 5 p.m.
Table Tennis – Singles First Round
Men’s Archery – Team Gold Medal Final (LIVE)

USA

3 p.m. to 4 p.m.
Equestrian – Eventing, Dressage

4 p.m. to 5:30 p.m.
Women’s Field Hockey – U.S. vs. Argentina (LIVE)

5:30 p.m. to 6:15 p.m.
Women’s Basketball – Brazil vs. Australia (LIVE)

6:30 p.m. to 8 p.m.
Men’s Water Polo – France vs. Montenegro (LIVE)

CNBC

5 p.m. to 8 p.m.
Women’s Rugby – U.S. vs. Colombia (LIVE)
Women’s Rugby – Preliminary Round
Women’s Soccer – Germany vs. Australia (LIVE)
Women’s Fencing – Individual Epee Gold Medal Final

BRAVO

9:30 a.m. to 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)

12:30 p.m. to 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)

3:30 p.m. to 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)

5:45 p.m. to 10 p.m.
Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11 a.m. to 12:45 p.m.
Women’s Basketball – Turkey vs. France (LIVE)

1:15 p.m.- 3 p.m.
Men’s Basketball – Australia vs. France (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.
Women’s Basketball – China vs. Canada

4:30 p.m. to 6 p.m.
Men’s Basketball – Australia vs. France Encore

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men’s Basketball – China vs. U.S. (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women’s Basketball – Brazil vs. Australia

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men’s Basketball – Venezuela vs. Serbia (LIVE)

11:15 p.m. to 1 a.m.
Women’s Basketball – Belarus vs. Japan

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

2 p.m. to 4 p.m.
Women’s Soccer – Canada vs. Zimbabwe (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.
Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.
Women’s Soccer – South Africa vs. China (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Women’s Soccer – Germany vs. Australia

9 p.m. to 11 p.m.
Women’s Soccer – Brazil vs. Sweden (LIVE)

11 p.m. to 1 a.m.
Women’s Soccer – Colombia vs. New Zealand

TELEMUNDO

9 a.m. to 11 a.m.
Opening Ceremonies Recap

11 a.m. to 2 p.m.
Boxing – Elimination Matches
Women’s Beach Volleyball – Elsa/Liliana (Spain) vs. Gallay/Klug (Argentina)
Swimming – Qualifying Heats

2 p.m. to 6 p.m.
Women’s Volleyball – Brazil vs. Cameroon
Women’s Volleyball – U.S. vs. Puerto Rico

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 p.m. to 8 p.m.
Men’s Basketball – U.S. vs. China (LIVE)
Boxing – Elimination Matches

SUNDAY, AUGUST 7

NBC

10 a.m. to 12 p.m.
Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland) (LIVE)
Rowing – Qualifying Heats (LIVE)
Women’s Cycling – Road Race (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.
Women’s Cycling – Road Race (LIVE)
Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

3 p.m. to 4:15 p.m.
Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying (LIVE)
Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Naceur/Belhaj (Tunisia) (LIVE)

4:15 p.m. to 6 p.m.
Men’s Volleyball – U.S. vs. Canada (LIVE)

7 p.m. to 12 a.m.
Women’s Diving – Springboard Synchronized Final
Women’s Gymnastics – Team Competition
Swimming (LIVE)
Women’s 100m Butterfly – Gold Medal Final
Men’s 200m Freestyle – Semifinals
Women’s 100m Backstroke – Semifinals
Men’s 100m Breaststroke – Gold Medal Final
Women’s 400m Freestyle – Gold Medal Final
Men’s 100m Backstroke – Semifinals
Men’s 4x100m Freestyle Relay – Gold Medal Final

12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Women’s Gymnastics – Team Competition

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

9 a.m. to 11 a.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Women’s Archery – Team Round of 16

11 a.m. to 1 p.m.
Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Men’s Basketball – Brazil vs. Lithuania (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Men’s Soccer – Germany vs. South Korea (LIVE)

5 p.m. to 8 p.m.
Women’s Archery – Team Gold Medal Final
Men’s Basketball – Croatia vs. Spain (LIVE)

8 p.m. – 9 p.m.
Weightlifting – Gold Medal Finals
Table Tennis – Singles Second and Third Rounds

9 p.m. – 11 p.m.
Men’s Soccer – Brazil vs. Iraq (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.
Judo – Gold Medal Finals
Boxing – Elimination Matches

MSNBC

12 p.m. to 2:30 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Fencing – Individual Foil Quarterfinals
Men’s Handball – Croatia vs. Qatar (LIVE)

2:30 p.m. to 5 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round
Men’s Fencing – Individual Foil Semifinals and Gold Medal Final (LIVE)
Equestrian – Eventing, Dressage

USA

12 p.m. to 2 p.m.
Women’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Volleyball – France vs. Italy

CNBC

4 p.m. to 7 p.m.
Women’s Rugby – Quarterfinal (LIVE)
Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE)
Women’s Shooting – Trap Gold Medal Final

BRAVO

9:30 a.m. to 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)

12:30 p.m. to 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)

3:30 p.m. to 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)

5:45 p.m. to 10 p.m.
Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11 a.m. to 12:45 p.m.
Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.
Men’s Basketball – Brazil vs. Lithuania (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.
Women’s Basketball – Serbia vs. Spain

4:30 p.m. to 6 p.m.
Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal Encore

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men’s Basketball – Croatia vs. Spain (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women’s Basketball – Australia vs. Brazil

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men’s Basketball – Nigeria vs. Argentina (LIVE)

11:15 p.m. to 1 a.m.
Women’s Basketball – France vs. Belarus

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.
Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico Encore

3 p.m. to 5 p.m.
Men’s Soccer – Germany vs. South Korea (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.
Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE)

7 p.m. to 9 p.m.
Men’s Soccer – Sweden vs. Nigeria

9 p.m. to 11 p.m.
Men’s Soccer – Brazil vs. Iraq (LIVE)

11 p.m. to 12:30 a.m.
Men’s Soccer – Honduras vs. Portugal

12:30 a.m. to 2 a.m.
Men’s Soccer – Denmark vs. South Africa

2 a.m. to 3:30 a.m.
Men’s Soccer – Japan vs. Colombia

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10 a.m. to 11:30 a.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round
Boxing – Elimination Matches

11:30 a.m. to 3 p.m.
Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico
Men’s Soccer – Honduras vs. Portugal

12 a.m. to 2 a.m.
TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

3 p.m. to 5 p.m.
Swimming – Qualifying Heats

5 p.m. to 8 p.m.
Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE)
Beach Volleyball – Preliminary Round

8 p.m. to 11 p.m.
Boxing – Elimination Matches
Men’s Soccer – Japan vs. Colombia (LIVE)

MONDAY, AUGUST 8

NBC

10 a.m. to 2 p.m.

Rowing – Qualifying Heats (LIVE)

Men’s Water Polo – U.S. vs. Spain (LIVE)

Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying (LIVE)

2 p.m. to 3:45 p.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. Netherlands (LIVE)

3:45 p.m. – 5 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Huber/Seidl (Austria) (LIVE)

Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying

8 p.m. – 12 a.m.

Men’s Diving – Platform Synchronized Gold Medal Final

Men’s Gymnastics – Team Gold Medal Finals

Swimming (LIVE)

Women’s 200m Freestyle – Semifinals

Men’s 200m Freestyle – Gold Medal Final

Women’s 100m Backstroke – Gold Medal Final

Men’s 100m Backstroke – Gold Medal Final

Women’s 100m Breaststroke – Gold Medal Final

Men’s 200m Butterfly – Semifinals

Women’s 200m Individual Medley – Semifinals

Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Wang/Yue (China) (LIVE)

12:35 – 1:35 a.m.

Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying

1:35 a.m. to 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

9 a.m. to 11 a.m.

Women’s Field Hockey – U.S. vs. Australia (LIVE)

Women’s Fencing – Individual Sabre Round of 32

11 a.m. to 1 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. Spain (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.

Women’s Fencing – Individual Sabre Quarterfinals

Women’s Rugby – Semifinals (LIVE)

Table Tennis – Singles Third Round

3 p.m. to 6 p.m.

Women’s Fencing – Individual Sabre Gold Medal Finals (LIVE)

Archery – Individual Eliminations

6 p.m. to 8 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Venezuela (LIVE)

8 p.m. to 9:30 p.m.

Men’s Water Polo – Croatia vs. Montenegro (LIVE)

Weightlifting – Gold Medal Finals

9:30 p.m. to 12 a.m.

Women’s Volleyball – Brazil vs. Argentina (LIVE)

Boxing – Elimination Matches

USA

9 a.m. to 12 p.m.

Equestrian – Eventing, Cross Country (LIVE)

12 p.m. to 2:30 p.m.

Equestrian – Eventing, Cross Country (LIVE)

Table Tennis – Singles Third Round

2:30 p.m. to 5 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

Women’s Handball – Spain vs. Romania

MSNBC

12 p.m. to 1:15 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

Women’s Volleyball – China vs. Italy

1:15 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Serbia vs. Australia (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Men’s Shooting – Trap Gold Medal Final

Judo – Gold Medal Finals (LIVE)

Sailing

CNBC

5 p.m. – 8 p.m.

Men’s Water Polo – Hungary vs. Australia

Women’s Rugby – Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE)

Beach Volleyball – Preliminary Round

Table Tennis – Singles Fourth Round

GOLF CHANNEL

9 a.m. to 3 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. to 8 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

BRAVO

9:30 a.m. to 12:30 p.m.

Tennis (LIVE)

12:30 p.m. to 3:30 p.m.

Tennis (LIVE)

3:30 p.m. to 5:45 p.m.

Tennis (LIVE)

5:45 p.m. to 10 p.m.

Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11 a.m. to 12:45 p.m.

Women’s Basketball – Spain vs. U.S. (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Serbia vs. Australia (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.

Women’s Basketball – Serbia vs. Canada

4:30 p.m. to 6 p.m.

Women’s Basketball – Spain vs. U.S.

6 p.m. to 7:45 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Venezuela (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Japan vs. Brazil

9:30 p.m. to 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Argentina (LIVE)

11:15 p.m. to 1 a.m.

Women’s Basketball – Senegal vs. China

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. to 1 p.m.

News Recap

Beach Volleyball – Preliminary Round

Boxing – Elimination Matches

1 p.m. to 3 p.m.

Basketball

Boxing – Elimination Matches

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

3 p.m. to 4:30 p.m.

Volleyball

4:30 p.m. to 8 p.m.

Basketball

Boxing – Elimination Matches

TUESDAY, AUGUST 9

NBC

10 a.m. to 12 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Virgen/Ontiveros (Mexico) (LIVE)

Women’s Water Polo – U.S. vs. Spain (LIVE)

12 p.m. to 2 p.m.

Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

Rowing – Semifinals and Quarterfinals

2 p.m. to 3:45 p.m.

Men’s Volleyball – U.S. vs. Italy (LIVE)

3:45 p.m. – 5 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Larissa/Talita (Brazil) (LIVE)

Men’s Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Final

8 p.m. – 12 a.m.

Women’s Diving – Platform Synchronized Gold Medal Final

Women’s Gymnastics – Team Gold Medal Final

Swimming (LIVE)

Men’s 100m Freestyle – Semifinals

Women’s 200m Freestyle – Gold Medal Final

Men’s 200m Butterfly – Gold Medal Final

Women’s 200m Butterfly – Semifinals

Men’s 200m Breaststroke – Semifinals

Women’s 200m Individual Medley – Gold Medal Final

Men’s 4x200m Freestyle Relay – Gold Medal Final

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Women’s Gymnastics – Team Gold Medal Final

Men’s Rugby – Preliminary Round

1:35 a.m. to 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

9 a.m. – 1 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. to 6 p.m.

Women’s Soccer – Germany vs. Canada (LIVE)

Archery – Individual Eliminations (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.

Women’s Soccer – U.S. vs. Colombia (LIVE)

8 p.m. to 9:30 p.m.

Judo – Gold Medal Finals

Weightlifting – Gold Medal Finals

Men’s Table Tennis – Quarterfinals

9:30 p.m. to 12 a.m.

Men’s Volleyball – Brazil vs. Canada (LIVE)

Boxing – Elimination Matches

USA

9 a.m. to 11:30 a.m.

Equestrian – Eventing, Team Jumping Gold Medal Final (LIVE)

11:30 a.m. to 1 p.m.

Men’s Volleyball – Russia vs. Argentina

1 p.m. to 2:30 p.m.

Equestrian – Eventing, Individual Jumping Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Table Tennis – Quarterfinal

2:30 p.m. to 5 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

MSNBC

12 p.m. to 3 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

Archery – Individual Eliminations

Women’s Water Polo – Russia vs. Australia

3 p.m. to 5 p.m.

Men’s Table Tennis – Quarterfinal (LIVE)

Men’s Handball – Germany vs. Poland

Sailing

CNBC

5 p.m. – 8 p.m.

Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

Beach Volleyball – Preliminary Round

GOLF CHANNEL

9 a.m. to 3 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. to 8 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

BRAVO

9:30 a.m. to 12:30 p.m.

Tennis (LIVE)

12:30 p.m. to 3:30 p.m.

Tennis (LIVE)

3:30 p.m. to 5:45 p.m.

Tennis (LIVE)

5:45 p.m. to 10 p.m.

Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.

Women’s Basketball – Australia vs. France (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Brazil Encore

4:30 p.m. to 6 p.m.

Women’s Basketball – Brazil vs. Belarus

6 p.m. to 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Lithuania vs. Nigeria (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Turkey vs. Japan

9:30 p.m. to 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Argentina vs. Croatia (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

3 p.m. to 5 p.m.

Women’s Soccer – Germany vs. Canada (LIVE)

5 p.m. to 6 p.m.

Women’s Soccer – Australia vs. Zimbabwe

6 p.m. to 8 p.m.

Women’s Soccer – Colombia vs. U.S. (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.

Women’s Soccer – New Zealand vs. France

9 p.m. to 11 p.m.

Women’s Soccer – South Africa vs. Brazil (LIVE)

11 p.m. to 12:30 a.m.

Women’s Soccer – Australia vs. Zimbabwe Encore

12:30 a.m. to 2 a.m.

Women’s Soccer – New Zealand vs. France Encore

2 a.m. to 3:30 a.m.

Women’s Soccer – China vs. Sweden

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. to 1 p.m.

News Recap

Beach Volleyball – Preliminary Round

Boxing – Elimination Matches

1 p.m. to 3 p.m.

Basketball

Boxing – Elimination Matches

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

3 p.m. to 6 p.m.

Volleyball

6 p.m. to 8 p.m.

Women’s Soccer – Colombia vs. U.S. (LIVE)

WEDNESDAY, AUGUST 10

NBC

10 a.m. to 12 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Herrera/Gavira (Spain) (LIVE)

Men’s Water Polo – U.S. vs. France (LIVE)

12 p.m. to 2 p.m.

Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

2 p.m. to 3:45 p.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

3:45 p.m. – 5 p.m.

Women’s Cycling – Road Race Time Trial

Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Final

Rowing – Gold Medal Finals

8 p.m. to 12 a.m.

Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Forrer/Verge-Depre (Switzerland) (LIVE)

Swimming (LIVE)

Men’s 200m Breaststroke – Gold Medal Final

Women’s 100m Freestyle – Semifinals

Men’s 200m Backstroke – Semifinals

Women’s 200m Butterfly – Gold Medal Final

Men’s 100m Freestyle – Gold Medal Final

Women’s 200m Breaststroke – Semifinals

Men’s 200m Individual Medley – Semifinals

Women’s 4x200m Freestyle Relay – Gold Medal Final

Men’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Men’s Diving – Springboard Synchronized Gold Medal Final

1:35 a.m. to 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

7:30 a.m. to 9 a.m.

Women’s Cycling – Road Race Time Trial (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.

Men’s Cycling – Road Race Time Trial (LIVE)

12 p.m. to 2:30 p.m.

Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras (LIVE)

Men’s Fencing – Individual Sabre Qualifying

2:30 p.m. to 4:15 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

4:15 p.m. to 6 p.m.

Women’s Field Hockey – U.S. vs. Japan (LIVE)

Women’s Table Tennis – Singles Semifinals

6 p.m. to 8 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Australia (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.

Boxing – Elimination Matches

Men’s Fencing – Individual Sabre Gold Medal Final

9 p.m. to 11 p.m.

Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.

Women’s Table Tennis – Singles Final

USA

9 a.m. – 12 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round

Women’s Handball – Brazil vs. Spain

Archery – Individual Eliminations (LIVE)

12 p.m. to 1 p.m.

Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Serbia vs. France (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

Men’s Shooting – Double Trap Gold Medal Finals

Men’s Rugby – Quarterfinals (LIVE)

MSNBC

12 p.m. to 3 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

Men’s Water Polo – Montenegro vs. Italy

Women’s Table Tennis – Singles Semifinal

3 p.m. to 5 p.m.

Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

CNBC

5 p.m. – 8 p.m.

Men’s Rugby – Quarterfinals (LIVE)

Archery – Individual Eliminations

Women’s Fencing – Individual Foil Gold Medal Final (LIVE)

Sailing

GOLF CHANNEL

9 a.m. to 3 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. to 8 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

BRAVO

9:30 a.m. to 12:30 p.m.

Tennis (LIVE)

12:30 p.m. to 3:30 p.m.

Tennis (LIVE)

3:30 p.m. to 5:45 p.m.

Tennis (LIVE)

5:45 p.m. to 10 p.m.

Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.

Women’s Basketball – China vs. Spain (LIVE)

1 p.m. to 2:30 p.m.

Women’s Basketball – China vs. Spain Encore

2:30 p.m.- 4:15 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

4:15 p.m. to 6 p.m.

Men’s Basketball – Serbia vs. France

6 p.m. to 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Australia vs. U.S. (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Senegal vs. Canada

9:30 p.m. to 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Venezuela vs. China (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.

Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.

Men’s Soccer – Algeria vs. Portugal

3 p.m. to 5 p.m.

Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

5 p.m. to 6 p.m.

Men’s Soccer – Germany vs. Fiji

6 p.m. to 8 p.m.

Men’s Soccer – Japan vs. Sweden (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.

Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria

9 p.m. to 11 p.m.

Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil (LIVE)

11 p.m. to 12:30 a.m.

Men’s Soccer – Algeria vs. Portugal Encore

12:30 a.m. to 2 a.m.

Men’s Soccer – Germany vs. Fiji Encore

2 a.m. to 3:30 a.m.

Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria Encore

3:30 a.m. to 5 a.m.

Men’s Soccer – South Africa vs. Iraq

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. to 2 p.m.

News Recap

Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras

2 p.m. to 5 p.m.

Boxing -Elimination Matches

Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

2:30 p.m. to 5 p.m.

Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

Boxing – Elimination Matches

5 p.m. to 8 p.m.

Boxing – Elimination Matches

Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria

8 p.m. to 11 p.m.

Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil

THURSDAY, AUGUST 11

NBC

10 a.m. to 12 p.m.

Rowing – Semifinals and Gold Medal Finals

Women’s Water Polo – U.S. vs. China (LIVE)

12 p.m. to 2:30 p.m.

Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

2:30 p.m. – 5 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. TBA (Russia) (LIVE)

Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Nicolai/Lupo (Italy) (LIVE)

Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Finals

8 p.m. – 12 a.m.

Women’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

Swimming (LIVE)

Men’s 50m Freestyle – Semifinals

Women’s 200m Breaststroke – Gold Medal Final

Men’s 200m Backstroke – Gold Medal Final

Women’s 200m Backstroke – Semifinals

Men’s 200m Individual Medley – Gold Medal Final

Women’s 100m Freestyle – Gold Medal Final

Men’s 100m Butterfly – Semifinals

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Women’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Final

1:35 a.m. to 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. to 9:45 a.m.

Women’s Archery – Individuals Eliminations

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

9:45 a.m. to 1:30 p.m.

Women’s Fencing – Team Epee Quarterfinals (LIVE)

Women’s Judo – 78kg Elimination Round

Women’s Archery – Individual Gold Medal Final (LIVE)

1:30 p.m. to 2:30 p.m.

Men’s Rugby – Semifinals (LIVE)

2:30 p.m. to 5:30 p.m.

Women’s Archery – Individual Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Judo – 78kg Gold Medal Final (LIVE)

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

5:30 p.m. to 6:30 p.m.

Men’s Rugby – Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE)

6:30 p.m. to 8 p.m.

Women’s Field Hockey – U.S. vs. India (LIVE)

8 p.m. to 12 a.m.

Boxing – Elimination Matches

Men’s Table Tennis – Singles Gold Medal Final (LIVE)

Men’s Volleyball – U.S. vs. Brazil (LIVE)

Women’s Shooting – Rifle, Three Positions Finals

USA

9 a.m. to 10:30 a.m.

Women’s Water Polo – Italy vs. Australia

10:30 a.m. to 1 p.m.

Men’s Table Tennis – Singles Semifinals

Badminton – Preliminary Round

1 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Badminton – Preliminary Round

Men’s Handball – Brazil vs. Germany

MSNBC

12 p.m. – 2 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

Women’s Water Polo – Spain vs. Hungary

2 p.m. to 3:45 p.m.

Men’s Volleyball – Poland vs. Argentina (LIVE)

3:45 p.m. to 5 p.m.

Equestrian – Team Dressage Qualifying

Sailing

CNBC

5 p.m. – 8 p.m.

Women’s Fencing – Team Epee Gold Medal Final (LIVE)

Cycling – Track Gold Medal Final

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.

Men’s Golf – 1st Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.

Men’s Golf – 1st Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.

Men’s Golf – 1st Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 5 a.m.

Men’s Golf – 1st Round Encore

BRAVO

11 a.m. to 1 p.m.

Tennis (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.

Tennis (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Tennis (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.

Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.

Women’s Basketball – Belarus vs. Turkey (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia Encore

4:30 p.m. to 6 p.m.

Women’s Basketball – France vs. Brazil

6 p.m. to 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Spain (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Japan vs. Australia

9:30 p.m. to 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Lithuania vs. Argentina (LIVE)

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. to 1 p.m.

News Recap

Beach Volleyball – Preliminary Round

Boxing – Elimination Matches

1 p.m. to 3 p.m.

Basketball

Boxing – Elimination Matches

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

3 p.m. to 6 p.m.

Boxing – Elimination Matches

Volleyball

6 p.m. to 8 p.m.

Basketball

FRIDAY, AUGUST 12

NBC

10 a.m. to 12 p.m.

Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE)

Women’s 10k – Gold Medal Final

Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)

12 p.m. to 2:30 p.m.

Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

Rowing – Gold Medal Finals

2:30 p.m. to 5 p.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. Italy (LIVE)

Track & Field – Qualifying Rounds

8 p.m. to 12 a.m.

Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE)

Women’s Shot Put – Gold Medal Final

Swimming (LIVE)

Women’s 200m Backstroke – Gold Medal Final

Men’s 100m Butterfly – Gold Medal Final

Women’s 800m Freestyle – Gold Medal Final

Men’s 50m Freestyle – Gold Medal Final

Women’s 50m Freestyle – Semifinals

Women’s Diving – Springboard Qualifying (LIVE)

Women’s Beach Volleyball – Round of 16

12:35 a.m. to 1:35 a.m.

Swimming – Semifinals

Track & Field – Qualifying Rounds

1:35 a.m. to 5 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. to 12 p.m.

Men’s Archery – Individual Round of 16 (LIVE)

Track & Field – Qualifying Heats (LIVE)

Women’s 10k – Gold Medal Final

12 p.m. to 2:30 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

2:30 p.m. to 4:15 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. Canada (LIVE)

4:15 p.m. to 6 p.m.

Men’s Archery – Individual Gold Medal Final

Beach Volleyball – Round of 16

6 p.m. to 8 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.

Men’s Fencing – Team Foil Gold Medal Final

9 p.m. to 11 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.

Weightlifting – Gold Medal Finals

Men’s Boxing – Quarterfinals and Semifinals

USA

9 a.m. to 10:40 a.m.

Men’s Archery – Individual Round of 16 (LIVE)

Men’s Fencing – Team Foil Quarterfinals (LIVE)

10:40 a.m. to 12:15 p.m.

Men’s Water Polo – U.S. vs. Montenegro (LIVE)

12:15 p.m. to 2 p.m.

Men’s Fencing – Team Foil Semifinals (LIVE)

Women’s Volleyball – China vs. Serbia

MSNBC

12 p.m. – 3 p.m.

Beach Volleyball – Round of 16

Women’s Handball – Sweden vs. Netherlands

Women’s Shooting – Skeet Gold Medal Final (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

CNBC

5 p.m. – 6 p.m.

Women’s Trampoline – Gold Medal Final

Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.

Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.

Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.

Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 5 a.m.

Men’s Golf – 2nd Round Encore

BRAVO

11 a.m. to 1 p.m.

Tennis (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.

Tennis (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Tennis (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.

Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.

Women’s Basketball – Serbia vs. China (LIVE)

1 p.m. to 2:30 p.m.

Women’s Basketball – Serbia vs. China Encore

2;30 p.m. to 4;15 p.m.

Women’s Basketball – Canada vs. U.S.

4:15 p.m. to 6 p.m.

Men’s Basketball – China vs. Australia

6 p.m. to 7:45 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Spain vs. Senegal

9:30 p.m. to 11:15 p.m.

Men’s Basketball – France vs. Venezuela (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #1 (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #1 Encore

3 p.m. to 5 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #2 (LIVE)

5 p.m. to 6 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #2 Encore

6 p.m. to 8 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #3 (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #3 Encore

9 p.m. to 11 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #4 (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #4 Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. to 1 p.m.

News Recap

Beach Volleyball – Round of 16

Boxing – Elimination Matches

1 p.m. to 3 p.m.

Basketball

Boxing – Elimination Matches

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

3 p.m. to 6 p.m.

TBA

6 p.m. to 8 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia

Boxing – Elimination Matches

SATURDAY, AUGUST 13

NBC

10 a.m. to 2 p.m.

Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE)

Men’s Discus – Gold Medal Final

Women’s Water Polo – U.S. vs. Hungary (LIVE)

2 p.m. to 4 p.m.

Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)

Rowing – Gold Medal Finals

Men’s Trampoline – Gold Medal Finals (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.

Men’s Volleyball – U.S. vs. France (LIVE)

8 p.m. to 12 a.m.

Track & Field (LIVE)

Men’s Long Jump – Gold Medal Final

Men’s 10k – Gold Medal Final

Women’s 100m – Semifinals and Final

Women’s Heptathlon

Swimming (LIVE)

Women’s 50m Freestyle – Gold Medal Final

Men’s 1500m Freestyle – Gold Medal Final

Women’s 4x100m Medley Relays – Gold Medal Final

Men’s 4x100m Medley Relays – Gold Medal Final

Women’s Diving – Springboard Semifinals

Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)

12:30 a.m. to 1:30 a.m.

Track & Field – Semifinals

1:35 a.m. to 5 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. to 12 p.m.

Women’s Fencing – Team Sabre Round of 16 (LIVE)

Track & Field (LIVE)

Men’s Discus – Gold Medal Final

12 p.m. to 3 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

Men’s Shooting – Skeet Gold Medal Final

3 p.m. to 6 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

Beach Volleyball – Round of 16

6 p.m. to 9 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Lithuania (LIVE)

Men’s Weightlifting – 94kg Gold Medal Final

Men’s Shooting – Pistol Gold Medal Final

9 p.m. to 12 a.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

Boxing – Elimination Matches

Men’s Shooting – Pistol Gold Medal Final

MSNBC

9 a.m. to 1:15 p.m.

Women’s Fencing – Team Sabre Quarterfinals (LIVE)

Women’s Water Polo – China vs. Spain

Women’s Water Polo – Russia vs. Italy

Women’s Table Tennis – Team Quarterfinal

1:15 p.m. to 3 p.m.

Badminton – Preliminary Round

Men’s Shooting – Skeet Gold Medal Final (LIVE)

4 p.m. to 6:15 p.m.

Women’s Fencing – Team Sabre Bronze and Gold Medal (LIVE)

Sailing

USA

10 a.m. to 1 p.m.

Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)

Men’s Handball – Slovenia vs. Germany

1 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil (LIVE)

CNBC

5 p.m. to 6:30 p.m.

Women’s Field Hockey – U.S. vs. Great Britain (LIVE)

6:30 p.m. to 8 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.

Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.

Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.

Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 5 a.m.

Men’s Golf – 3rd Round Encore

BRAVO

11 a.m. to 1 p.m.

Tennis (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.

Tennis (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Tennis (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.

Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.

Women’s Basketball – Australia vs. Belarus (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil Encore

4:30 p.m. to 6 p.m.

Women’s Basketball – Turkey vs. Brazil

6 p.m. to 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Lithuania (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Japan vs. France

9:30 p.m. to 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Croatia vs. Nigeria (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #1 (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #1 Encore

3 p.m. to 5 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #2 (LIVE)

5 p.m. to 6 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #2 Encore

6 p.m. to 8 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #3 (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #3 Encore

9 p.m. to 11 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #4 (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.

Men’s Soccer – Game of the Day

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

11 a.m. to 2 p.m.

News Recap

Men’s Soccer – Quarterfinal

2 p.m. to 5 p.m.

Beach Volleyball – Round of 16

Men’s Soccer – Quarterfinal

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

5 p.m. to 8 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal

Boxing – Elimination Matches

8 p.m. to 11 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal

SUNDAY, AUGUST 14

NBC

8 a.m. to 11:15 a.m.

Women’s Track & Field – Marathon (LIVE)

11:15 a.m. to 1 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. China (LIVE)

1 p.m. to 2:30 p.m.

Equestrian – Individual Jumping Qualifying

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

2:30 p.m. to 4 p.m.

Men’s Water Polo – U.S. vs. Italy (LIVE)

Synchronized Swimming – Duet Qualifying

4 p.m. to 6 p.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. China (LIVE)

7 p.m. to 12 a.m.

Women’s Diving – Springboard Gold Medal Final

Track & Field (LIVE)

Women’s Triple Jump – Gold Medal Final

Men’s 400m – Gold Medal Final

Men’s 100m – Gold Medal Final

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

Men’s Floor

Women’s Vault

Men’s Pommel Horse

Women’s Bars

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

12:35 a.m. to 1:35 a.m.

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals

1:35 a.m. to 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

1 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

5 p.m. to 7:45 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals (LIVE)

Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Weightlifting – +75kg Gold Medal Finals (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.

Men’s Water Polo – Brazil vs. Hungary (LIVE)

Boxing – Elimination Matches

9:30 p.m. to 12 a.m.

Women’s Volleyball – Brazil vs. Russia (LIVE)

Badminton – Preliminary Round

USA

9 a.m. to 11 a.m.

Women’s Volleyball – Serbia vs. Netherlands (LIVE)

Badminton – Preliminary Round

11 a.m. to 1 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Qualifying (LIVE)

Men’s Shooting – Men’s Rifle, Three Positions Final (LIVE)

MSNBC

1 p.m. to 3:45 p.m.

Men’s Water Polo – Australia vs. Greece (LIVE)

Women’s Handball – Montenegro vs. Brazil

3:45 p.m. to 5 p.m.

Men’s Table Tennis – Team Quarterfinals

Sailing – Gold Medal Finals

CNBC

4 p.m. to 7 p.m.

Women’s Handball – Norway vs. Romania

Men’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

Badminton – Preliminary Round

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 6 a.m.

Men’s Golf – Final Round Encore

BRAVO

11 a.m. to 1 p.m.

Tennis (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.

Tennis (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Tennis (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.

Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.

Women’s Basketball – China vs. U.S. (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France Encore

4:30 p.m. to 6 p.m.

Women’s Basketball – Senegal vs. Serbia

6 p.m. to 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Australia vs. Venezuela (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Spain vs. Canada

9:30 p.m. to 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Serbia vs. China (LIVE)

11:15 p.m. to 12:15 a.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

11 a.m. to 2 p.m.

News Recap

Boxing – Elimination Matches

Basketball

2 p.m. to 5 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinal

Boxing – Elimination Matches

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

5 p.m. to 7 p.m.

Volleyball

MONDAY, AUGUST 15

NBC

10 a.m. to 1 p.m.

Track & Field (LIVE)

Women’s 200m – Round 1

Women’s Hammer Throw – Gold Medal Final

Women’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

Men’s 400m Hurdles – Round 1

Men’s Volleyball – U.S. vs. Mexico (LIVE)

1 p.m. to 2:30 p.m.

Women’s Water Polo – Quarterfinal

2:30 p.m. to 5 p.m.

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

Synchronized Swimming – Duet Qualifying

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

8 p.m. to 12 a.m.

Men’s Diving – Springboard Qualifying

Track & Field (LIVE)

Men’s Pole Vault – Gold Medal Final

Men’s 800m – Gold Medal Final

Women’s 400m – Gold Medal Final

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

Men’s Rings

Men’s Vault

Women’s Balance Beam

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

12:35 a.m. to 1:35 a.m.

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

1:35 a.m. to 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. to 11:30 a.m.

Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats (LIVE)

Track & Field (LIVE)

Women’s Hammer Throw – Gold Medal Final

Women’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

Women’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final

11:30 a.m. to 1 p.m.

Women’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

1 p.m. to 4 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Qualifying

Cycling – Track

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.

Men’s Volleyball – Russia vs. Iran

Cycling – Track Gold Medal Final

6 p.m. to 8 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Argentina (LIVE)

8 p.m. to 9:30 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals

Men’s Weightlifting – 105kg Gold Medal Final

9:30 p.m. to 12 a.m.

Men’s Volleyball – Brazil vs. France (LIVE)

Boxing – Men’s Heavyweight Final

USA

9 a.m. to 10:30 a.m.

Women’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

10:30 a.m. to 12:30 p.m.

Equestrian – Individual Dressage Gold Medal Final (LIVE)

12:30 p.m. to 2:30 p.m.

Badminton – Quarterfinal

Women’s Table Tennis – Team Semifinals

MSNBC

12 p.m. to 1:15 p.m.

Men’s Handball – Poland vs. Slovenia

1:15 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Women’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)

Badminton – Quarterfinal

Sailing – Gold Medal Finals

CNBC

5 p.m. to 8 p.m.

Women’s Water Polo – Quarterfinals (LIVE)

GOLF CHANNEL

9 a.m. to 3 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. to 8 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

1:15 p.m. to 3 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil Encore

4:30 p.m. to 6 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil Encore

6 p.m. to 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Argentina (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Argentina Encore

9:30 p.m. to 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Lithuania vs. Croatia (LIVE)

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. 1 p.m.

News Recap

Volleyball

1 p.m. to 3 p.m.

Boxing – Elimination Matches

Basketball

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

3 p.m. to 6 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal

Volleyball

6 p.m. to 8 p.m.

Basketball

Boxing – Elimination Matches

TUESDAY, AUGUST 16

NBC

10 a.m. to 11:30 a.m.

Track & Field (LIVE)

Men’s Triple Jump – Gold Medal Final

Women’s Discus – Gold Medal Final

11:30 a.m. to 1 p.m.

Men’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)

Equestrian – Team Jumping Qualifying

1 p.m. to 2:45 p.m.

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

2:45 p.m. to 5 p.m.

Men’s Diving – Springboard Semifinal

Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

8 p.m. to 12 a.m.

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

Men’s High Jump

Women’s 1500m

Men’s 110m Hurdles

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

Men’s Parallel Bars

Women’s Floor

Men’s High Bar

Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

12:35 a.m. to 1:35 a.m.

Men’s Diving – Springboard Gold Medal Final

1:35 a.m. to 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. to 12 p.m.

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE)

Track & Field (LIVE)

Men’s Triple Jump – Gold Medal Final

Women’s Discus – Gold Medal Final

Men’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final

12 p.m. to 3 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal (LIVE)

Cycling – Track Events

Canoe/Kayak – Sprint Gold Meal Finals

3 p.m. to 5:30 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal (LIVE)

Badminton – Doubles Semifinals

5:30 p.m. to 7:30 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

7:30 p.m. to 9:15 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals

Men’s Boxing – Light Gold Medal Final

Men’s Weightlifting – Superheavy Gold Medal Final

9:15 p.m. to 12 a.m.

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

Women’s Table Tennis – Team Gold Medal Finals

MSNBC

12 p.m. to 2 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Qualifying

Women’s Handball – Quarterfinal (LIVE)

2 p.m. to 5 p.m.

Men’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)

Sailing – Gold Medal Finals

USA

9 a.m. to 11 a.m.

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

11 a.m. to 1 p.m.

Men’s Field Hockey – Semifinal (LIVE)

Badminton – Doubles Semifinal

1 p.m. to 3 p.m.

Synchronized Swimming – Duet Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Table Tennis – Team Bronze Medal

3 p.m. to 5 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

Badminton – Doubles Semifinal

CNBC

5 p.m. to 7 p.m.

Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

7 p.m. to 8 p.m.

Men’s Field Hockey – Semifinal

GOLF CHANNEL

9 a.m. to 3 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. to 8 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10 a.m. to 11:45 a.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #1 (LIVE)

11:45 a.m. to 1:30 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #1 Encore

1:30 p.m. to 3:15 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #2 (LIVE)

3:15 p.m. to 5 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

5 p.m. to 5:45 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

5:45 p.m. to 7:30 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #3 (LIVE)

7:30 p.m. to 9:15 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #3 Encore

9:15 p.m. to 11 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #4 (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

3 p.m. to 5 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #2 (LIVE)

5 p.m. to 6:30 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

6:30 p.m. to 8 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #2 Encore

8 p.m. to 9:30 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

9:30 p.m. to 11 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #2 Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. to 12 p.m.

News Recap

12 p.m. to 3 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal

Synchronized Swimming

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

3 p.m. to 5 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal

5 p.m. to 8 p.m.

Beach Volleyball – Semifinal

Boxing – Elimination Matches

WEDNESDAY, AUGUST 17

NBC

10 a.m. to 1 p.m.

Track & Field (LIVE)

Men’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

Equestrian – Team Jumping Gold Medal Final (LIVE)

Gymnastics – Gala

1 p.m. to 3 p.m.

Men’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats

Women’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

Gymnastics – Gala

8 p.m. to 12 a.m.

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Long Jump

Women’s 200m

Women’s 100m Hurdles

Women’s Diving – Platform Qualifying

Women’s Beach Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

12:35 a.m. to 1:35 a.m.

Women’s Beach Volleyball – Medal Round

1:35 a.m. to 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. to 12 p.m.

Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats (LIVE)

Track & Field (LIVE)

Men’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

12 p.m. to 2 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.

Cycling – BMX Qualifying

3 p.m. to 5:30 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal

Gymnastics – Gala

5:30 p.m. to 7:30 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

7:30 p.m. to 9 p.m.

Gymnastics – Gala

Women’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals

Men’s Boxing – Welter Gold Medal Final

Women’s Boxing – Elimination Matches

9 p.m. to 11 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.

Men’s Table Tennis – Team Gold Medal Final

Taekwondo – Gold Medal Finals

MSNBC

11 a.m. to 1 p.m.

Women’s Field Hockey – Semifinal (LIVE)

1 p.m. to 2 p.m.

Women’s Wrestling – Qualifying

Men’s Handball – Quarterfinal

2 p.m. to 3:30 p.m.

Gymnastics – Gala (LIVE)

3:30 p.m. to 5 p.m.

Men’s Handball – Quarterfinal

Sailing – Gold Medal Finals

USA

9 a.m. to 10 a.m.

Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

10 a.m. to 11:45 a.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

11:45 a.m. to 1:30 p.m.

Women’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

1:30 p.m. to 3:15 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

3:15 p.m. to 5 p.m.

Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

Men’s Table Tennis – Team Bronze Medal

Taekwondo – Quarterfinals and Semifinals

CNBC

5 p.m. to 8 p.m.

Men’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

Women’s Field Hockey – Semifinal

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.

Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.

Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.

Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 5 a.m.

Women’s Golf – 1st Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10 a.m. to 11:45 a.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #1 (LIVE)

11:45 a.m. to 1:30 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #1 Encore

1:30 p.m. to 3:15 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #2 (LIVE)

3:15 p.m. to 5 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

5 p.m. to 5:45 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

5:45 p.m. to 7:30 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #3 (LIVE)

7:30 p.m. to 9:15 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #3 Encore

9:15 p.m. to 11 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #4 (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #4 Encore

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #1 (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

3 p.m. to 5 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #2 (LIVE)

5 p.m. to 6:30 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

6:30 p.m. to 8 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #2 Encore

8 p.m. to 9:30 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

9:30 p.m. to 11 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #2 Encore

11 p.m. to 12 a.m.

Men’s Soccer – Match of the Day

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. to 2 p.m.

News Recap

Men’s Soccer – Semifinal

Athletics

2 p.m. to 5 p.m.

Boxing

Men’s Soccer – Semifinal

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

5 p.m. to 8 p.m.

Volleyball

Basketball

Boxing

THURSDAY, AUGUST 18

NBC

10 a.m. to 12 p.m.

Track & Field (LIVE)

Men’s 400m Hurdles – Gold Medal Final

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals

12 p.m. to 2 p.m.

Women’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

2 p.m. to 3:30 p.m.

Women’s Diving – Platform Semifinal

Men’s Cycling – BMX Quarterfinals

3:30 p.m. to 5 p.m.

Men’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

Synchronized Swimming – Team Qualifying

8 p.m. to 12 a.m.

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

Men’s Shot Put

Women’s Javelin

Men’s 1500m Decathlon

Women’s 400m Hurdles

Men’s 200m

Women’s Diving – Platform Gold Medal Final

Men’s Beach Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

12:35 a.m. to 1:35 a.m.

Men’s Beach Volleyball – Medal Round

1:35 a.m. to 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. to 11:20 a.m.

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE)

Track & Field (LIVE)

Men’s 400m Hurdles – Gold Medal Final

11:20 a.m. to 2 p.m.

Men’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

Women’s Wrestling – Freestyle Qualifying

Men’s Field Hockey – Bronze Medal

2 p.m. to 4 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.

Women’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal (LIVE)

8 p.m. to 9:45 p.m.

Men’s Boxing – Light Heavy Gold Medal Final

Men’s Beach Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

9:45 p.m. to 12 a.m.

Women’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

Taekwondo – Gold Medal Finals

MSNBC

2 p.m. to 4 p.m.

Sailing – Gold Medal Finals

Women’s Handball – Semifinal (LIVE)

USA

10 a.m. to 1 p.m.

Men’s Triathlon (LIVE)

Women’s Badminton – Doubles Gold Medal Final

CNBC

5 p.m. to 6 p.m.

Taekwondo – Quarterfinals and Semifinals

Modern Pentathlon – Fencing

6 p.m. to 8 p.m.

Men’s Field Hockey – Gold Medal Final

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.

Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.

Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.

Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 4 a.m.

Women’s Golf – 2nd Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

2 p.m. to 4 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #1 (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #1 Encore

6 p.m. to 8 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #2 (LIVE)

8 p.m. to 10 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #2 Encore

10 p.m. to 12 a.m.

Women’s Basketball – Semifinal #1 Encore

12 a.m. to 2 a.m.

Women’s Basketball – Semifinal #2 Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. to 1 p.m.

News Recap

Synchronized Swimming

1 p.m. to 4 p.m.

Athletics

Beach Volleyball

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

4 p.m. to 8 p.m.

Volleyball

Boxing

FRIDAY, AUGUST 19

NBC

10 a.m. to 12:10 p.m.

Equestrian – Individual Jumping Gold Medal Final (LIVE)

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

Synchronized Swimming – Team Gold Medal Final (LIVE)

12:10 p.m. to 2 p.m.

Men’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

2 p.m. to 3:45 p.m.

Cycling – BMX Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Water Polo – Gold Medal Final (LIVE)

3:45 p.m. to 5 p.m.

Equestrian – Individual Jumping Gold Medal Final

Rhythmic Gymnastics – Individual Qualifying

8 p.m. to 10:30 p.m.

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Pole Vault

Men’s Hammer

Women’s 5000m

Women’s 4x100m Relay

Men’s 4x100m Relay

Men’s Diving – Platform Qualifying

11:35 p.m. to 12:35 a.m.

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

12:35 a.m. to 3 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

7 a.m. to 11 a.m.

Men’s Track & Field – 50k Walk Gold Medal Final (LIVE)

11 a.m. to 2:15 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying (LIVE)

Taekwondo – Qualifying

Rhythmic Gymnastics – Individual Qualifying

2:15 p.m. to 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

4:30 p.m. to 7:30 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

7:30 p.m. to 9 p.m.

Men’s Handball – Semifinal (LIVE)

9 p.m. to 12 a.m.

Men’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

Women’s Modern Pentathlon

Boxing – Semifinal

Taekwondo – Gold Medal Finals

MSNBC

11 a.m. to 12 p.m.

Women’s Badminton – Singles Gold Medal Final

12 p.m. to 2 p.m.

Women’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

2 p.m. to 4 p.m.

Women’s Modern Pentathlon

Men’s Handball – Semifinal (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.

Women’s Field Hockey – Gold Medal Final (LIVE)

USA

9 a.m. to 11:30 a.m.

Men’s Badminton – Singles Semifinal

Women’s Water Polo – Bronze Medal (LIVE)

11:30 a.m. to 1 p.m.

Women’s Field Hockey – Bronze Medal (LIVE)

Men’s Badminton – Singles Semifinal

CNBC

5 p.m. to 6 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.

Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.

Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.

Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 4 a.m.

Women’s Golf – 3rd Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

2:30 p.m. to 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #1 (LIVE)

4:30 p.m. to 6 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #1 Encore

6 p.m. to 8 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #2 (LIVE)

8 p.m. to 10 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #2 Encore

10 p.m. to 12 a.m.

Men’s Basketball – Semifinal #1 Encore

12 a.m. to 2 a.m.

Men’s Basketball – Semifinal #2 Encore

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.

Women’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

2 p.m. to 4 p.m.

Women’s Soccer – Bronze Medal Encore

4:30 p.m. to 7 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Soccer Medal Ceremony (LIVE)

7 p.m. to 9:30 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Women’s Soccer Medal Ceremony Encore

9:30 p.m. to 12 a.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Women’s Soccer Medal Ceremony Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. to 2 p.m.

News Recap

Synchronized Swimming

Athletics

2 p.m. to 4 p.m.

Beach Volleyball

Boxing

4 p.m. to 7 p.m.

Women’ Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Soccer Medal Ceremony

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

4 p.m. to 7 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Basketball

7 p.m. to 8 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

SATURDAY, AUGUST 20

NBC

10 a.m. to 12:15 p.m.

Women’s Triathlon – Gold Medal Final (LIVE)

12:15 p.m. to 2:30 p.m.

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals

Men’s Diving – 10m Platform Semifinal

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

2:30 p.m. to 4:45 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

4:45 p.m. to 6 p.m.

Men’s Water Polo – Gold Medal Final (LIVE)

8 p.m. to 12 a.m.

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s High Jump

Men’s Javelin

Men’s 1500m

Women’s 800m

Men’s 5000m

Women 4x400m Relay

Men 4x400m Relay

Women’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

Men’s Diving – 10m Platform Gold Medal Final

12:30 a.m. to 1:30 a.m.

Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

1:30 a.m. to 5 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

12 p.m. to 2 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

2 p.m. to 4:30 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying

Women’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final

4:30 p.m. to 7:30 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

MSNBC

12 p.m. to 2:30 p.m.

Women’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

Men’s Badminton – Bronze Medal

2:30 p.m. to 5 p.m.

Women’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)

USA

9 a.m. to 10:30 a.m.

Rhythmic Gymnastics – Group Qualifications (LIVE)

10:30 a.m. to 12:15 p.m.

Women’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

12:15 p.m. to 2:15 p.m.

Men’s Water Polo – Bronze Medal (LIVE)

Women’s Handball – Bronze Medal

2:15 p.m. to 5 p.m.

Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final (LIVE)

Men’s Badminton – Singles Gold Medal Final

8 p.m. to 10 p.m.

Boxing – Gold Medal Finals

Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals

10 p.m. to 12 a.m.

Men’s Modern Pentathlon

Taekwondo – Gold Medal Finals

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 4 a.m.

Women’s Golf – Final Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10:30 a.m. to 12:30 p.m.

Women’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

12:30 p.m. to 2:30 p.m.

Women’s Basketball – Bronze Medal Encore

2:30 p.m. to 5 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

5 p.m. to 7:30 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final Encore

7:30 p.m. to 10 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final Encore

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

2 p.m. to 4 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal Encore

4:30 p.m. to 7 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Men’s Soccer – Medal Ceremony (LIVE)

7 p.m. to 9:30 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Men’s Soccer – Medal Ceremony Encore

9:30 p.m. to 12 a.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Men’s Soccer – Medal Ceremony Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

11 a.m. to 12 p.m.

New Recap

12 p.m. to 3:30 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

Boxing – Gold Medal Finals

3:30 p.m. to 7 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Medal Ceremony

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

SUNDAY, AUGUST 21

NBC

8 a.m. to 11 a.m.

Men’s Track & Field – Marathon (LIVE)

11 a.m. to 12:15 p.m.

Rhythmic Gymnastics – Group Gold Medal Final

12:15 p.m. to 2:15 p.m.

Men’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

2:15 p.m. to 5 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

7 p.m. to 8 p.m.

Rio Gold

8 p.m. to 10:30 p.m.

Closing Ceremony

11:35 p.m. to 3 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.

NBC Late Night Encore

10:30 a.m. to 12:30 p.m.

Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

12;30 p.m. to 3 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals

Boxing – Gold Medal Finals (LIVE)

USA

8 a.m. to 10:30 a.m.

Men’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

10:30 a.m. to 11:30 a.m.

Men’s Handball – Bronze Medal (LIVE)

11:30 a.m. to 1:15 p.m.

Men’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.

Men’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10:30 a.m. to 12:30 p.m.

Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

12:30 p.m. to 2:30 p.m.

Men’s Basketball – Bronze Medal Encore

2:45 p.m. to 5:15 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

5:15 p.m. to 7:30 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.

Late Night Encore

12 p.m. to 3 p.m.

Men’s Volleyball – Gold Medal Finals

3 p.m. to 6 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final

12 a.m. to 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.

Late Night Encore

The essential source
for entertainment insiders

Sign up for your
FREE TRIAL!