IDA Awards Nominations: Race Conflict Documentaries Dominate

“13th,” “O.J.: Made in America” and “I Am Not Your Negro” are nominated for the top prize by the International Documentary Association

Last Updated: November 1, 2016 @ 1:21 PM

Three films that focus on the issue of race in America — Ava DuVernay’s “13th,” Raoul Peck’s “I Am Not Your Negro” and Ezra Edelman’s “O.J.: Made in America” — have been nominated for the top honor at the International Documentary Association’s 2016 IDA Documentary Awards, the IDA announced on Tuesday.

DuVernay’s film traces the history of African-American oppression from the abolition of slavery to the present day. Peck’s is based on an unpublished work from author James Baldwin. And Edelman’s is a look at the tinderbox of racial tensions that played a large part in the murder trial of O.J. Simpson.

The three other IDA Awards nominees in the Best Feature Award category are “Fire at Sea,” Gianfranco Rosi’s cinema verite look at the refugee crisis through the Mediterranean island of Lampedusa; “Cameraperson,” cinematographer Kirsten Johnson’s highly personal autobiography of sorts assembled from footage she shot for other people’s films; and “Weiner,” Josh Kriegman and Elyse Steinberg’s intimate chronicle of the unraveling of Anthony Weiner’s political career (which is having repercussions in the current presidential campaign).

Two of the Best Feature nominees, “13th” and “I Am Not Your Negro,” were also nominated for an ABC News VideoSource Award, which goes to films that use news footage as an integral part of a documentary.

Three of the feature-film nominees will receive awards in the IDA Awards’ Creative Recognition categories, with “Fire at Sea” being saluted for its cinematography, “Cameraperson” for its editing and “I Am Not Your Negro” for its writing.

A Creative Recognition Award also went to the original score to “The Bad Kids.”

Other ABC News VideoSource Award nominees were “The Lovers and the Despot,” “Maya Angelou: And I Still Rise” and “Norman Lear: Just Another Version of You.”

TV series that received nominations include “BBC Storyville,” “Independent Lens,” “POV,” “Belief,” “The Circus: Inside the Greatest Political Show on Earth,” “Making a Murderer,” “Chef’s Table” and “United Shades of America.”

Short-form series nominees were “30:30 Shorts,” “Children Deported,” “Field of Vision,” “NomiNation” and “The New York Times Op-Docs.”

Two of the IDA Awards’ nominated short documentaries, Dan Krauss’ “Extremis” and Orlando von Einseidel’s “The White Helmets,” were also on the Academy’s recent 10-film short-doc shortlist. So was Daphne Matziaraki’s “4.1 Miles,” which was nominated for the IDA’s student-documentary award.

In addition to her nomination for “Cameraperson,” Kirsten Johnson received another for her short “The Above.”

Acclaimed documentaries that were not nominated by the IDA included “Life, Animated,” “Gleason,” “Tower,” “The Witness,” “Newtown” and “Audrie & Daisy.”

Over the last five years, 10 of the 26 IDA Awards feature nominees went on to receive Oscar nominations, and two, “Searching for Sugar Man” and “Citizenfour,” won both awards.

The 32nd Annual IDA Awards will take place on Friday, Dec. 9 at Paramount Studios in Los Angeles.

Nominations for the other main award handed out to honor non-fiction filmmaking, the Cinema Eye Honors, will be announced on Wednesday.

The nominees:

Best Feature Award
“13th”
Director and Producer: Ava DuVernay
Producers: Spencer Averick and Howard Barish
Netflix

“Cameraperson”
Director and Producer: Kirsten Johnson
Producer: Marilyn Ness
Janus Films

“Fire at Sea”
Director and Producer: Gianfranco Rosi
Producers: Paolo Del Brocco, Roberto Ciccutto, Camille Laemle, Serge Lalou, Donatella Palermo,
Olivier Pere and Martine Saada
Kino Lorber

“I Am Not Your Negro”
Director and Producer: Raoul Peck
Producers: Remi Grellety and Hébert Peck
Magnolia Pictures

“O.J.: Made in America”
Director: Ezra Edelman
Producers: Deirdre Fenton, Libby Geist, Nina Krstic, Erin Leyden, Tamara Rosenberg, Connor Schell,
and Caroline Waterlow
ESPN

“Weiner”
Directors and Producers: Josh Kriegman and Elyse Steinberg
Sundance Selects, Showtime Documentary Film

Best Short Award
“The Above”
Director: Kirsten Johnson
Producer: Marilyn Ness
Field of Vision

“Clinica De Migrantes : Life, Liberty and the Pursuit of Happiness”
Director: Maxim Pozdorvkin
Producer: Jenny Lim
HBO

“Extremis”
Director and Producer: Dan Krauss
f/8 Filmworks Ltd, Netflix

“Pickle”
Director and Producer: Amy Nicholson
Myrtle & Olive, Oscilloscope

“Red Lake”
Director and Producer: Billy Luther
Producers: Fenton Bailey and Randy Barbato
World of Wonder Productions

“The White Helmets”
Director: Orlando von Einsiedel
Producer: Joanna Natasegara
Netflix

Pare Lorentz Award
“Starless Dreams”
Director: Mehrdad Oskouei
The Cinema Guild

Creative Recognition Award Winners
Best Cinematography
“Fire at Sea”
Cinematography by: Gianfranco Rosi
Kino Lorber

Best Editing
“Cameraperson”
Edited by: Nels Bangerter
Janus Films

Best Writing
“I Am Not Your Negro”
Written by: James Baldwin and Raoul Peck
Magnolia Pictures

Best Music
“The Bad Kids”
Original Score by: Jacaszek
FilmRise, ITVS

ABC News VideoSource Award
“13th”
Director: Ava DuVernay
Netflix

“I Am Not Your Negro”
Director: Raoul Peck
Magnolia Pictures

“The Lovers and the Despot”
Director: Ross Adam and Robert Cannan
Magnolia Pictures

“Maya Angelou: And Still I Rise”
Directors: Bob Hercules and Rita Coburn Whack
PBS, American Masters

“Norman Lear: Just Another Version of You”
Directors: Heidi Ewing and Rachel Grady
Loki Films, Thirteen/WNET, Music Box Films, PBS, American Masters

Best Curated Series Award
“BBC Storyville”
Executive Producer: Nick Fraser
BBC TV

“DR2 Dokumania”
Executive Producer: Mette Hoffmann Meyer
DR TV

“Independent Lens”
Executive Producers: Sally Jo Fifer and Lois Vossen
ITVS, PBS

“Pacific Heartbeat”
Executive Producers: Leanne Ferrer and Leslie Wilcox
American Public Television, Pacific Islanders in Communications

“POV”
Executive Producers: Justine Nagan and Chris White
POV, PBS

Best Limited Series Award
“Belief”
Executive Producers: Sheri Salata, David Shadrack Smith, Jonathan Sinclair and Oprah Winfrey
OWN: Oprah Winfrey Network

“Cooked”
Executive Producers: Alex Gibney, Caroline Suh, Michael Pollan and Stacey Offman
Netflix

“The Circus: Inside the Greatest Political Show on Earth”
Executive Producers: Scott Boggins, Ken Druckerman, Mark Halperin, John Heilemann, Mark
McKinnon and Banks Tarver
Co-Executive Producers: Ted Bourne and Mary Robertson
Showtime

“Making a Murderer”
Executive Producers: Moira Demos and Laura Ricciardi
Netflix

“Streets of Compton”
Executive Producers: Brad Abramson, Elaine Frontain Bryant, Mark Ford, The Game, Alan Grunblatt, Cash “Wack 100” Jones, Tara Long, Kevin Lopez, John Morayniss and Shelly Tatro
Entertainment One Reality Productions, Creature Films for A&E

Best Episodic Series Award
“Chef’s Table”
Executive Producers: David Gelb, Andrew Fried, Dane Lillegard, Brian McGinn and Matthew Weaver
Netflix

“The First 48”
Executive Producers: Elaine Frontain Bryant, Laura Fleury, John X. Kim, Alexis Robie and Peter Tarshis
Co-Executive Producers: Joey Grossfield and Maija Norris
A&E

“Last Chance U”
Executive Producers: Joe LaBracio and Greg Whiteley
Netflix

“United Shades of America”
Executive Producers: W. Kamau Bell, Jimmy Fox, Eli Holzman, Stephen Lambert, Star Price and Layla Smith
All3Media America, CNN Original Series, Objective Productions USA

“Woman with Gloria Steinem”
Executive Producers: Spike Jonze, Nomi Ernst Leidner, Eddy Moretti, Amy Richards, Shane Smith, Gloria Steinem and Ariel Wengroff
VICE Media for Viceland

Best Short Form Series Award
“30:30 Shorts”
Executive Producers: John Dahl, Libby Geist and Connor Schell
ESPN

“Children Deported”
Executive Producer: Christer Fasmer
VGTV

“Field of Vision”
Executive Producers: Charlotte Cook, Laura Poitras and AJ Schnack
Field of Vision

“NomiNation”
Executive Producers: Lisa Leingang, Adam Pincus and AJ Schnack
VANITY FAIR / VANITYFAIR.COM

“The New York Times Op-Docs”
Executive Producer: Kathleen Lingo
The New York Times

David L. Wolper Student Documentary Award
“4.1 Miles”
Director: Daphne Matziaraki
UC Berkeley Graduate School of Journalism

“The Earth Did Not Speak”
Director and Producer: Javier Briones
San Francisco State University

“How History May Come”
Director: Olesya Mazur
Sydney Film School

“My Life As a Film- How My Father Tried to Capture Happiness”
Director: Eva Vitija
Producers: Daniel Howald and Anita Wasser
Zurich University of the Arts

“Transit Zone”
Director: Frederik Subei
Edinburgh College of Art

Career Achievement Award
Stanley Nelson

Pioneer Award
Ally Derks

Amicus Award
Norman and Lyn Lear

Emerging Documentary Filmmaker Award sponsored by the Archibald Family Foundation
Nanfu Wang

Keep
Reading...

Looks like you’re enjoying reading
Keep reading by creating
a free account or logging in.