Critics’ Choice Awards: The Complete List of Winners

“Once Upon a Time … in Hollywood” wins Best Picture; Joaquin Phoenix, Brad Pitt, “Succession” and the cast of “Irishman” are among other winners

Last Updated: January 12, 2020 @ 8:58 PM

The 2020 Critics’ Choice Awards honoring both film and television projects were presented Sunday night in Santa Monica, with Quentin Tarantino’s “Once Upon a Time… in Hollywood” winning the award for Best Picture.

Critics’ favorites Joaquin Phoenix and Renee Zellweger took home the trophies for Best Actor and Best Actress, respectively, for their work in “Joker” and “Judy.” Supporting Actor went to Brad Pitt for his role in “Once Upon a Time… in Hollywood” and Laura Dern for the Netflix drama “Marriage Story.” Those are the same four acting winners as at last weekend’s Golden Globes.

The cast of “The Irishman” won for Best Acting Ensemble, with Best Original Screenplay going to Tarantino for “Once Upon a Time… in Hollywood” and Best Adapted Screenplay to Greta Gerwig for “Little Women.”

Best Comedy was awarded to “Dolemite Is My Name,” Best Action Movie to “Avengers: Endgame,” Best Animated Movie to “Toy Story 4,” Best Sci-Fi Horror Movie to “Us” and Best Foreign Language Film to “Parasite.”

HBO was the victor on the small screen front, with “Succession” winning Best Drama Series and Best Actor for Jeremy Strong, Best Actress in a Drama for Regina King and Best Supporting Actress for Jean Smart for their work in “Watchmen,” and Bill Hader for Best Actor in a Comedy Series for his performance in “Barry.”

“Fleabag” earned a trio of awards – for Best Comedy Series, Best Actress in a Comedy for Phoebe Waller-Bridge, Best Supporting Actor in a Comedy for Andrew Scott.

The show also presented a Lifetime Achievement Award to Eddie Murphy, who is also nominated for “Dolemite Is My Name,” and give the fourth annual #SeeHer Award to actress Kristen Bell.

The Critics’ Choice Awards are voted on by the members of the Critics Choice Organization, which was consolidated in the past year from the combined membership of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association. The organization is made up of more than 400 television, radio and internet critics and journalists. (TheWrap’s Steve Pond, Beatrice Verhoeven and Tony Maglio are members.)

While the true indicators of who has the upper hand in a tight Oscar race will come with the Producers Guild Awards on Jan. 18, the SAG Awards on the 19th the Directors Guild Awards on the 25th, the Critics’ Choice Awards pride themselves on being an accurate predictor of the Oscars.

In recent years, about 70% of CCA winners have gone on to receive the Academy Award. The two shows have 18 categories in common, and the number of matching winners has ranged from a high of 16 in 2014 and 2018 to a low of only eight in 2015. Last year, Critics’ Choice voters went with the eventual Oscar winner in only 10 categories, missing picture, actor, actress and both screenplay categories, among others.

The Critics’ Choice winner has gone on to win the Oscar Best Picture 14 times in the CCA’s first 24 years, and six times in the last 10 years.

Taye Diggs hosted the show, which was broadcast on the CW Network.

See all the nominees and winners below.

FILM CATEGORIES

BEST PICTURE
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
1917
Once Upon a Time… in Hollywood  **WINNER
Parasite
Uncut Gems

BEST ACTOR
Antonio Banderas – Pain and Glory
Robert De Niro – The Irishman
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood
Adam Driver – Marriage Story
Eddie Murphy – Dolemite Is My Name
Joaquin Phoenix – Joker ** WINNER
Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS
Awkwafina – The Farewell
Cynthia Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Lupita Nyong’o – Us
Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
Renée Zellweger – Judy  **WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Lighthouse
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood  **WINNER

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laura Dern – Marriage Story ** WINNER
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Jennifer Lopez – Hustlers
Florence Pugh – Little Women
Margot Robbie – Bombshell
Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Julia Butters – Once Upon a Time… in Hollywood
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit  **WINNER
Noah Jupe – Honey Boy
Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit
Shahadi Wright Joseph – Us
Archie Yates – Jojo Rabbit

BEST ACTING ENSEMBLE
Bombshell
The Irishman  **WINNER
Knives Out
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite

BEST DIRECTOR
Noah Baumbach – Marriage Story
Greta Gerwig – Little Women
Bong Joon Ho – Parasite  **WINNER (tie)
Sam Mendes – 1917  **WINNER (tie)
Josh Safdie and Benny Safdie – Uncut Gems
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Noah Baumbach – Marriage Story
Rian Johnson – Knives Out
Bong Joon Ho and Han Jin Won – Parasite
Quentin Tarantino – Once Upon a Time … in Hollywood  **WINNER
Lulu Wang – The Farewell

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Greta Gerwig – Little Women  **WINNER
Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony McCarten – The Two Popes
Todd Phillips & Scott Silver – Joker
Taika Waititi – Jojo Rabbit
Steven Zaillian – The Irishman

BEST CINEMATOGRAPHY
Jarin Blaschke – The Lighthouse
Roger Deakins – 1917  **WINNER
Phedon Papamichael – Ford v Ferrari
Rodrigo Prieto – The Irishman
Robert Richardson – Once Upon a Time… in Hollywood
Lawrence Sher – Joker

BEST PRODUCTION DESIGN
Mark Friedberg, Kris Moran – Joker
Dennis Gassner, Lee Sandales – 1917
Jess Gonchor, Claire Kaufman – Little Women
Lee Ha Jun – Parasite
Barbara Ling, Nancy Haigh – Once Upon a Time… in Hollywood  **WINNER
Bob Shaw, Regina Graves – The Irishman
Donal Woods, Gina Cromwell – Downton Abbey

BEST EDITING
Ronald Bronstein, Benny Safdie – Uncut Gems
Andrew Buckland, Michael McCusker – Ford v Ferrari
Yang Jinmo – Parasite
Fred Raskin – Once Upon a Time… in Hollywood
Thelma Schoonmaker – The Irishman
Lee Smith – 1917  **WINNER

BEST COSTUME DESIGN
Ruth E. Carter – Dolemite Is My Name  **WINNER
Julian Day – Rocketman
Jacqueline Durran – Little Women
Arianne Phillips – Once Upon a Time… in Hollywood
Sandy Powell, Christopher Peterson – The Irishman
Anna Robbins – Downton Abbey

BEST HAIR AND MAKEUP
Bombshell  **WINNER
Dolemite Is My Name
The Irishman
Joker
Judy
Once Upon a Time… in Hollywood
Rocketman

BEST VISUAL EFFECTS
1917
Ad Astra
The Aeronauts
Avengers: Endgame  **WINNER
Ford v Ferrari
The Irishman
The Lion King

BEST ANIMATED FEATURE
Abominable
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
Toy Story 4 ** WINNER

BEST ACTION MOVIE
1917
Avengers: Endgame  ** WINNER
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Spider-Man: Far From Home

BEST COMEDY
Booksmart
Dolemite Is My Name ** WINNER
The Farewell
Jojo Rabbit
Knives Out

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Ad Astra
Avengers: Endgame
Midsommar
Us  **WINNER

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Atlantics
Les Misérables
Pain and Glory
Parasite  **WINNER
Portrait of a Lady on Fire

BEST SONG
Glasgow (No Place Like Home) – Wild Rose  **WINNER (tie)
(I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman  **WINNER (tie)
I’m Standing With You – Breakthrough
Into the Unknown – Frozen II
Speechless – Aladdin
Spirit – The Lion King
Stand Up – Harriet

BEST SCORE
Michael Abels – Us
Alexandre Desplat – Little Women
Hildur Guðnadóttir – Joker  **WINNER
Randy Newman – Marriage Story
Thomas Newman – 1917
Robbie Robertson – The Irishman

TELEVISION CATEGORIES

BEST DRAMA SERIES
The Crown (Netflix)
David Makes Man (OWN)
Game of Thrones (HBO)
The Good Fight (CBS All Access)
Pose (FX)
Succession (HBO)  **WINNER
This Is Us (NBC)
Watchmen (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Mike Colter – Evil (CBS)
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Kit Harington – Game of Thrones (HBO)
Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC)
Tobias Menzies – The Crown (Netflix)
Billy Porter – Pose (FX)
Jeremy Strong – Succession (HBO) **WINNER

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Olivia Colman – The Crown (Netflix)
Jodie Comer – Killing Eve (BBC America)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
Regina King – Watchmen (HBO) **WINNER
Mj Rodriguez – Pose (FX)
Sarah Snook – Succession (HBO)
Zendaya – Euphoria (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Asante Blackk – This Is Us (NBC)
Billy Crudup – The Morning Show (Apple) ** WINNER
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
Justin Hartley – This Is Us (NBC)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Tim Blake Nelson – Watchmen (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Helena Bonham Carter – The Crown (Netflix)
Gwendoline Christie – Game of Thrones (HBO)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Audra McDonald – The Good Fight (CBS All Access)
Jean Smart – Watchmen (HBO) ** WINNER
Meryl Streep – Big Little Lies (HBO)
Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES
Barry (HBO)
Fleabag (Amazon)  **WINNER
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Mom (CBS)
One Day at a Time (Netflix)
PEN15 (Hulu)
Schitt’s Creek (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Ted Danson – The Good Place (NBC)
Walton Goggins – The Unicorn (CBS)
Bill Hader – Barry (HBO)  **WINNER
Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Paul Rudd – Living with Yourself (Netflix)
Bashir Salahuddin – Sherman’s Showcase (IFC)
Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida (Showtime)
Julia Louis-Dreyfus – Veep (HBO)
Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)
Phoebe Waller-Bridge – Fleabag (Amazon)  **WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)
Anthony Carrigan – Barry (HBO)
William Jackson Harper – The Good Place (NBC)
Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Nico Santos – Superstore (NBC)
Andrew Scott – Fleabag (Amazon) ** WINNER
Henry Winkler – Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) ** WINNER
D’Arcy Carden – The Good Place (NBC)
Sian Clifford – Fleabag (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)
Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)
Molly Shannon – The Other Two (Comedy Central)

BEST LIMITED SERIES
Catch-22 (Hulu)
Chernobyl (HBO)
Fosse/Verdon (FX)
The Loudest Voice (Showtime)
Unbelievable (Netflix)
When They See Us (Netflix)  **WINNER
Years and Years (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
Brexit (HBO)
Deadwood: The Movie (HBO)
El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)  **WINNER
Guava Island (Amazon)
Native Son (HBO)
Patsy & Loretta (Lifetime)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Christopher Abbott – Catch-22 (Hulu)
Mahershala Ali – True Detective (HBO)
Russell Crowe – The Loudest Voice (Showtime)
Jared Harris – Chernobyl (HBO)
Jharrel Jerome – When They See Us (Netflix)  **WINNER
Sam Rockwell – Fosse/Verdon (FX)
Noah Wyle – The Red Line (CBS)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Kaitlyn Dever – Unbelievable (Netflix)
Anne Hathaway – Modern Love (Amazon)
Megan Hilty – Patsy & Loretta (Lifetime)
Joey King – The Act (Hulu)
Jessie Mueller – Patsy & Loretta (Lifetime)
Merritt Wever – Unbelievable (Netflix)
Michelle Williams – Fosse/Verdon (FX)  **WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Asante Blackk – When They See Us (Netflix)
George Clooney – Catch-22 (Hulu)
John Leguizamo – When They See Us (Netflix)
Dev Patel – Modern Love (Amazon)
Jesse Plemons – El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
Stellan Skarsgård – Chernobyl (HBO)  **WINNER
Russell Tovey – Years and Years (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Patricia Arquette – The Act (Hulu)
Marsha Stephanie Blake – When They See Us (Netflix)
Toni Collette – Unbelievable (Netflix)  **WINNER
Niecy Nash – When They See Us (Netflix)
Margaret Qualley – Fosse/Verdon (FX)
Emma Thompson – Years and Years (HBO)
Emily Watson – Chernobyl (HBO)

BEST ANIMATED SERIES
Big Mouth (Netflix)
BoJack Horseman (Netflix)  **WINNER
The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)
She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
The Simpsons (Fox)
Undone (Amazon)

BEST TALK SHOW
Desus & Mero (Showtime)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
The Late Late Show with James Corden (CBS)  **WINNER (tie)
Late Night with Seth Meyers (NBC)  **WINNER (tie)

BEST COMEDY SPECIAL
Amy Schumer: Growing (Netflix)
Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)
Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC)  **WINNER
Ramy Youssef: Feelings (HBO)
Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)
Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)
Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)

Steve Pond contributed to this report.

KEEP READING..

The news
you need now,
more than ever.

Create a FREE Account
Try PRO today
FOR FREE