‘Incredibles 2,’ ‘Ralph Breaks the Internet’ Are Top Toons in Annie Awards Nominations

In the Best Animated Feature category, those two Disney/Pixar films were joined by “Early Man,” “Isle of Dogs” and “Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Two sequels from Disney/Pixar, “Incredibles 2” and “Ralph Breaks the Internet,” led all films in nominations for the 46th Annual Annie Awards, the top prizes given out in the field of animation.

In nominations announced on Monday morning by ASIFA-Hollywood, Brad Bird’s “Incredibles 2,” a Pixar Animation Studios film, landed 11 nominations, including Best Animated Feature, Best Directing in an Animated Feature Production and Best Writing in an Animated Feature Production. Phil Johnston and Rich Moore’s “Ralph Breaks the Internet,” from Walt Disney Animation Studios, received 10 nominations.

Aardman Animation’s “Early Man” and Sony Pictures Animation’s “Spider-Man: Into the Spider-Verse” each received seven nominations, while Wes Anderson’s “Isle of Dogs” received four.

“Mary Poppins Returns,” a live-action film that features an extended sequence of hand-drawn animation, received five nominations.

In the top category, Best Animated Feature, the nominees were “Early Man,” “Incredibles 2,” “Isle of Dogs,” “Ralph Breaks the Internet” and “Spider-Man: Into the Spider-Verse.”

The companion category, Best Animated Independent Feature, singled out “Ce Magnifique Gateau!,” “MFKZ,” “Mirai,” “Ruben Brandt, Collector” and “Tito and the Birds.”

Television productions that received multiple nominations included “Disney Mickey Mouse,” “Tales of Arcadia,” “Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles,” “Age of Sail,” “Niko and the Sword of Light,” “The Adventures of Rocky and Bullwinkle,” “Bojack Horseman” and “Big Mouth.”

Nominees who’ve made names for themselves outside the field of animation included Oscar-winning director Guillermo del Toro, who was nominated for directing an episode of “Tales of Arcadia: 3Below,” and actors Will Arnett, Eddie Redmayne, Holly Hunter, Bryan Cranston and Sarah Silverman, who were nominated for voice work on “Bojack Horseman,” “Early Man,” “Incredibles 2,” “Isle of Dogs” and “Ralph Breaks the Internet,” respectively.

In the 17 years since the Oscar began giving out an award in the Best Animated Feature category, the Annie Awards winner has gone on to win the Oscar 12 times. A film has never won the Oscar without first being nominated for the Annie, and only four of the 69 animated Oscar nominees have failed to first receive an Annie nom for Best Animated Feature or Best Animated Independent Feature.

Additional juried awards were also announced. Windsor McKay Awards for exemplary animation careers will go to director, animator and art director Ralph Eggleston, voice director and voice actress Andrea Romano and, posthumously, to Frank Braxton, the first African-American animator, animation director and guild president. The June Foray Award will be presented posthumously to animator Adam Burke. The Ub Iwerks Award will go to Ton Roosendaal for developing Blender Open Source Animation Software, and a Certificate of Merit will go to ASIFA volunteer Jason Jones.

The 46th Annie Awards will take place on Saturday, Feb. 2, 2019 at Royce Hall on the UCLA campus in Los Angeles.

For the complete list of nominations, including the individuals nominated in each category, go to the Annie Awards website.

The Annie Awards nominees:

Best Animated Feature
“Early Man”
“Incredibles 2”
“Isle Of Dogs”
“Ralph Breaks The Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Best Animated Independent Feature
“Ce Magnifique Gâteau!”
“MFKZ”
“Mirai”
“Ruben Brandt, Collector”
“Tito and the Birds”

Best Animated Special Production
“Back to the Moon”
“Mary Poppins Returns”
“The Emperor’s Newest Clothes”
“The Highway Rat”

Best Animated Short Subject
“Grandpa Walrus”
“Lost & Found”
“SOLAR WALK”
“Untravel”
“Weekends”

Best Virtual Reality Production
“Age of Sail”
“Battlescar”
“Crow: The Legend”
“Mind Palace”
“Moss”

Best Animated Television/Broadcast Commercial
“Goldfish at the Fair”
“Greenpeace ‘There’s a Rang-Tan In My Bedroom'”
“Grinch / 40 / Olympics Spot”
“JD.com, ‘Joy and Heron'”
“The Fearless Are Here”

Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children
“Ask the StoryBots,” episode: “How Do Computers Work?”
“Dinotrux: Supercharged,” episode: “Crabcavator”
“Hey Duggee,” episode: “The Singing Badge”
“PJ Masks,” episode: “Wacky Floats”
“Tumble Leaf,” episode: “Moonlight Mermaid/Hedge’s Hatchlings”

Best Animated Television/Broadcast Production For Children
“Hilda,” episode: “Chapter 1: The Hidden People”
“Kung Fu Panda: The Paws of Destiny,” episode: “Enter the Dragon Master”
“Little Big Awesome,” episode: “Puppy Shower”
“Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles,” episode: “Mystic Mayhem”
“Tales of Arcadia: Trollhunters,” episode: “The Eternal Knight Pt. 2”

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production
“Big Mouth”
“Bob’s Burgers,” episode: “The Bleakening, Parts 1 and 2”
“BoJack Horseman,” episode: “The Dog Days are Over”
“Human Kind Of,” episode: “Desperately Seeking Social Skills”
“The Venture Bros.,” episode: “The Saphrax Protocol”

Best Student Film
“A Blink of An Eye”
“Best Friend”
“FACING IT”
“Hors Piste”
“Sister”

Animated Effects in an Animated Television/Broadcast Production
“DreamWorks Theatre Presents Kung Fu Panda”
“Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles,” episode: “Mystic Mayhem”
“SuperMansion,” episode: “Debbie Does Devizo”
“Tales of Arcadia: Trollhunters,” episode: “The Eternal Knight Pt. 2”
“Watership Down,” episode: “The Journey”

Animated Effects in an an Animated Feature Production
“Early Man”
“Hotel Transylvania 3: Summer Vacation”
“Incredibles 2”
“Next Gen”
“Ralph Breaks The Internet”

Character Animation in an Animated Television / Broadcast Production
“Age of Sail”
“Back to the Moon”
“Hilda”
“Rapunzel’s Tangled Adventure”
“Tumble Leaf”

Character Animation in an Animated Feature Production
“Early Man”
“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
“Ralph Breaks The Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Character Animation in a Live Action Production
“Avengers: Infinity War”
“Christopher Robin”
“Mary Poppins Returns”
“Paddington 2”
“The Nutcracker and the Four Realms”

Character Animation in a Video Game
“God of War”
“GRIS”
“Marvel’s Spider-Man”
“Moss”
“Shadow of The Tomb Raider”

Character Design in an Animated Television / Broadcast Production
“Age of Sail”
“Niko and the Sword of Light”
“Rapunzel’s Tangled Adventure”
“The Adventures of Rocky and Bullwinkle” (two nominations)

Character Design in an Animated Feature Production
“Incredibles 2”
“Mary Poppins Returns”
“Next Gen”
“Ralph Breaks The Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Directing in an Animated Television / Broadcast Production
“Ask the StoryBots,” Evan Spiridellis; episode: “What Is Electricity?”
“Disney Mickey Mouse,” Eddie Trigueros; episode: “Feed the Birds”
“Niko and the Sword of Light,” Sung Jin Ahn; episode: “The Thorn of Contention”
“SuperMansion,” Nick Simotas; episode: “Sympathy For Black Saturn”
“Tales of Arcadia: 3Below,” Guillermo del Toro and Rodrigo Blaas; episode: “Terra Incognita Part One”

Directing in an Animated Feature Production
“Early Man,” Nick Park
“Hotel Transylvania 3: Summer Vacation,” Genndy Tartakovsky
“Incredibles 2,” Brad Bird
“Ralph Breaks The Internet,” Rich Moore and Phil Johnston
“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Bob Persichetti, Rodney Rothman and Peter Ramsey

Music in an Animated Television / Broadcast Production
“Back to the Moon,” Mathieu Alvado
“Disney Mickey Mouse,” Christopher Willis
“Elena of Avalor,” Tony Morales, John Kavanaugh, Craig Gerber, Silvia Olivas, Rachel Ruderman
“Tangled: The Series,” Alan Menken, Glenn Slater, Kevin Kliesch
“The Tom and Jerry Show,” Vivek Maddala

Music in an Animated Feature Production
“Dr. Seuss’ The Grinch,” Danny Elfman, Tyler The Creator
“Early Man,” Harry Gregson-Williams, Tom Howe
“Incredibles 2,” Michael Giacchino
“Ralph Breaks The Internet,” Henry Jackman, Alan Menken, Phil Johnston, Tom MacDougall, Dan Reynolds
“Smallfoot,” Heitor Pereira, Karey Kirkpatrick, Wayne Kirkpatrick

Production Design in an Animated Television / Broadcast Production
“Age of Sail”
“Disney Mickey Mouse”
“Little Big Awesome”
“Niko and the Sword of Light”
“The Adventures of Rocky and Bullwinkle”

Production Design in an Animated Feature Production
“Early Man”
“Hotel Transylvania 3: Summer Vacation”
“Isle of Dogs”
“Mary Poppins Returns”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production
“Ben 10”
“Big Hero 6: The Series”
“Disney Mickey Mouse”
“Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles”
“Star vs. The Forces of Evil”

Storyboarding in an Animated Feature Production
“Dr. Seuss’ The Grinch”
“Incredibles 2” (two nominations)
“Mary Poppins Returns”
“Ralph Breaks The Internet”

Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production
“BoJack Horseman,” Will Arnett
“F is for Family,” Debi Derryberry
“Pete the Cat,” Juliette Donenfeld
“Skylanders Academy,” Patrick Warburton
“Unikitty,” Tara Strong

Voice Acting in an Animated Feature Production
“Early Man,” Eddie Redmayne
“Incredibles 2,” Holly Hunter
“Isle of Dogs,” Bryan Cranston
“Next Gen,” Charlyne Yi
“Ralph Breaks The Internet,” Sarah Silverman

Writing in an Animated Television / Broadcast Production
“Big Mouth”
“Craig of the Creek”
“Hilda”
“Star vs. The Forces of Evil”
“We Bare Bears”

Writing in an Animated Feature Production
“Incredibles 2”
“Mirai”
“Ralph Breaks The Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”
“Teen Titans Go! to the Movies”

Editorial in an Animated Television / Broadcast Production
“Big Hero 6: The Series”
“Puppy Dog Pals”
“Tales of Arcadia: 3Below”
“The Epic Tales of Captain Underpants”

Editorial in an Animated Feature Production
“Dr. Seuss’ The Grinch”
“Incredibles 2”
“Ralph Breaks The Internet”
“Ruben Brandt, Collector”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”