‘Wonder Woman’ Crashes Producers Guild Nominations Alongside ‘The Shape of Water’ and ‘Get Out’

The PGA’s 11 best-picture nominees also included “Lady Bird,” “Call Me by Your Name,” “Dunkirk,” “Molly’s Game,” “The Big Sick,” “The Post,” “I, Tonya” and “Three Billboards”

Last Updated: January 5, 2018 @ 10:09 AM

The Producers Guild of America has announced its nominees for the best-produced films of 2017, with “Wonder Woman” part of a list that also includes expected awards contenders “The Shape of Water,” “Dunkirk,” “Get Out” and “Lady Bird.”

Other nominees include “The Big Sick,” “Call Me by Your Name,” “I, Tonya,” “Molly’s Game,” “The Post” and “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.”

Because of a tie, the Producers Guild nominated 11 films this year rather than the usual 10.

Aaron Sorkin’s “Molly’s Game” is one of the more surprising nominees. High-profile awards contenders that were not nominated include “The Florida Project,” “Darkest Hour,” “Phantom Thread” and “Mudbound.”

“Coco,” “The Boss Baby,” “Despicable Me 3,” “Ferdinand” and “The Lego Batman Movie” were nominated in the animated-feature category.

In the television categories, nominees included “Big Little Lies,” “The Crown,” “Game of Thrones,” “The Handmaid’s Tale” and “Stranger Things” as drama series and “Curb Your Enthusiasm,” “The Marvelous Mrs. Maisel,” “Master of None,” “Silicon Valley” and “Veep” as comedy series.

Although the Producers Guild is a reliable predictor of an Oscar nomination, with more than 75 percent of PGA nominees subsequently landing Best Picture nominations from the Academy, there have been discrepancies every year since 2009, when the two organizations expanded the number of nominees.

In those eight years, nine films — including “The Blind Side,” “Winter’s Bone,” “The Tree of Life,” “Amour,” “Selma” and “Room” — have received Oscar Best Picture nominations without being previously honored by the Producers Guild.

Another 17 films have received PGA but not Oscar nods; those include “Star Trek,” “Bridesmaids,” “Skyfall,” “Blue Jasmine,” “Gone Girl,” “Sicario,” “Straight Outta Compton” and “Deadpool,” the only one of last year’s PGA nominees that didn’t go to an Oscar nom.

Many of those 17 films were nominated after 2011, when the Oscars changed from 10 nominees to a variable system that can produce anywhere from five to 10 nominees. In the six years since then, the Academy has had either eight or nine nominees each year, while the Producers Guild has stuck with a flat 10 nominees.

Winners will be announced at the Producers Guild Awards ceremony on January 20.

The nominees:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

“The Big Sick”
Producers: Judd Apatow, Barry Mendel

“Call Me By Your Name”
Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito

“Dunkirk”
Producers: Emma Thomas, Christopher Nolan

“Get Out”
Producers: Sean McKittrick & Edward H. Hamm, Jr., Jason Blum, Jordan Peele

“I, Tonya”
Producers: Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley

“Lady Bird”
Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill

“Molly’s Game”
Producers: Mark Gordon, Amy Pascal, Matt Jackson

“The Post”
Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

“The Shape Of Water”
Producers: Guillermo del Toro, J. Miles Dale

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Producers: Graham Broadbent & Pete Czernin, Martin McDonagh

“Wonder Woman”
Producers: Charles Roven & Richard Suckle, Zack Snyder & Deborah Snyder

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

“The Boss Baby”
Producer: Ramsey Naito

“Coco”
Producer: Darla K. Anderson

“Despicable Me 3”
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

“Ferdinand”
Producers: Lori Forte, Bruce Anderson

“The Lego Batman Movie”
Producers: Dan Lin, Phil Lord & Christopher Miller

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures (previously announced)

“Chasing Coral”
Producers: Jeff Orlowski, Larissa Rhodes

“City of Ghosts”
Producer: Matthew Heineman

“Cries from Syria”
Producers: Evgeny Afineevsky, Den Tolmor, Aaron I. Butler

“Earth: One Amazing Day”
Producer: Stephen McDonogh

“Jane”
*This film is still in the process of being vetted for producer eligibility this year.

“Joshua: Teenager vs. Superpower”
*This film is still in the process of being vetted for producer eligibility this year.

“The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee”
Producers: Teddy Kunhardt, George Kunhardt

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama
“Big Little Lies” (Season 1)
“The Crown” (Season 2)
“Game of Thrones” (Season 7)
“The Handmaid’s Tale” (Season 1)
“Stranger Things” (Season 2)

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy
“Curb Your Enthusiasm” (Season 9)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 1)
“Master of None” (Season 2)
“Silicon Valley” (Season 4)
“Veep” (Season 6)

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television (encompasses both movies of the week and limited series)
“Black Mirror” (Season 4)
“Fargo” (Season 3)
“FEUD: Bette and Joan” (Season 1)
“Sherlock: The Lying Detective”
“The Wizard of Lies”

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television
“30 for 30” (Season 8)
“60 Minutes” (Season 50)
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 9, Season 10)
“Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season 1, Season 2)
“Spielberg”

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television
“Full Frontal with Samantha Bee” (Season 2)
“Jimmy Kimmel Live!” (Season 15)
“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 4)
“The Late Show with Stephen Colbert” (Season 3)
“Saturday Night Live” (Season 43)

The Award for Outstanding Producer of Competition Television
“The Amazing Race” (Season 29)
“American Ninja Warrior” (Season 9)
“Lip Sync Battle” (Season 3)
“Top Chef” (Season 14)
“The Voice” (Season 12, Season 13)

The Award for Outstanding Short-Form Program
“Better Call Saul’s Los Pollos Hermanos Employee Training” (Season 1)
“Carpool Karaoke” (Season 1)
“Humans of New York: The Series” (Season 1)
“National Endowment for the Arts: United States of Arts” (Season 3)
“Viceland at the Women’s March” (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program
“All or Nothing: A Season with the Los Angeles Rams” (Season 2)
“Hard Knocks: Training Camp with the Tampa Bay Buccaneers” (Season 12)
“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 23)
“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season 3)
“VICE World of Sports” (Season 2)

The Award for Outstanding Children’s Program
“Doc McStuffins” (Season 4)
“Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2017”
“School of Rock” (Season 3)
“Sesame Street” (Season 47)
“SpongeBob SquarePants” (Season 10, Season 11)