‘Spotlight,’ Leonardo DiCaprio, Brie Larson Top Critics’ Choice Award Winners

“Mad Max: Fury Road” wins the most honors by far with nine, but it loses the big award to “Spotlight”

Tom McCarthy’s “Spotlight,” Adam McKay‘s “The Big Short,” USA’s “Mr. Robot” and Netflix’s “Master of None” were among the big winners at Sunday’s Critics’ Choice Awards — the first year the Broadcast Film Critics Association and Broadcast Television Journalists Association combined their annual winners into one show.

George Miller‘s “Mad Max: Fury Road” won the most film awards by far with nine, including Best Director, but it fell short for the top award, Best Picture, which went to “Spotlight.”

Tom McCarthy’s drama about the Boston Globe investigation of the Catholic pedophilia scandal also won for its original screenplay and ensemble cast. “The Big Short” won three awards, for adapted screenplay, Christian Bale for Best Actor in a Comedy, and the film itself for Best Comedy.

Besides the win for Miller, “Mad Max” was honored for its editing, production design, costume design, hair and makeup and visual effects, as well as three awards in the Critics’ Choice action-movie categories: Best Action Movie and Best Actor and Actress in an Action Movie for Tom Hardy and Charlize Theron.

“Silicon Valley” comic T.J. Miller hosted the festivities at the Barker Hangar in Los Angeles.

Rachel McAdams accepted the ensemble-cast award for “Spotlight” on behalf of herself and costars Liev Schreiber, Mark Ruffalo, John Slattery, Michael Keaton, Brian d’Arcy James and Billy Crudup.

“I think we all know the true best ensemble are the real life heroes of ‘Spotlight,'” McAdams said of the Boston Globe journalists who exposed the Catholic diocese’s cover-up of pedophile priests.

Leonardo DiCaprio won Best Actor for “The Revenant,” and Brie Larson kept her winning streak going with Best Actress in “Room.” Neither star was present to claim their prize — DiCaprio is doing foreign press for the Alejandro G. Inarritu film, and Larson is currently filming “Kong: Skull Island.”

Supporting actor and actress awards went to Sylvester Stallone for “Creed” and Alicia Vikander for “The Danish Girl,” both Oscar frontrunners.

Although the Critics’ Choice Awards like to bill themselves as an accurate predictor of Oscar success, last year’s Critics’ Choice winners went on to win the Academy Award in only eight of the 19 categories shared by the two shows, an unusually low success rate. “Boyhood” and its director Richard Linklater were the Critics’ Choice winners, while “Birdman” and Alejandro G. Inarritu took the Oscars.

With 28 film categories and 23 television categories, the super-sized show, broadcast live on A&E, Lifetime and LMN, required a large number of categories to be announced as the show was going into commercial breaks.

On the television side, “Mr. Robot” took Best Drama and Aziz Ansari‘s “Master of None” surprised for Best Comedy. Best Actor and Actress in comedy went to Rachel Bloom (“Crazy Ex-Girlfriend”) and Jeffrey Tambor (“Transparent”).  For TV drama, “The Leftovers” powerhouse Carrie Coon took Best Actress and “Robot” star Rami Malek received Best Actor.

Malek said his hacker character taught him that “it is not good to be different … it’s better.”

For the most part, the tables in the cavernous Barker Hangar occupied by television nominees were far louder and more enthusiastic the tables occupied by film nominees.

Judd Apatow presented Amy Schumer with the Critics’ Choice MVP award for her work on Comedy Central’s “Inside Amy Schumer” and Universal’s “Trainwreck.”

Schumer had plenty of jokes along with gratitude, though she concluded her speech by paying tribute to the victims of a theater shooting in Lafayette, Louisiana, where three people were killed and others injured during a screening of her Apatow-directed comedy.

Here’s the full list of winners:

MOVIE CATEGORIES

BEST PICTURE
The Big Short
Bridge of Spies
Brooklyn
Carol
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Room
Sicario
Spotlight *WINNER 
Star Wars: The Force Awakens

BEST ACTOR
Bryan Cranston – Trumbo
Matt Damon – The Martian
Johnny Depp – Black Mass
Leonardo DiCaprio – The Revenant *WINNER 
Michael FassbenderSteve Jobs
Eddie Redmayne – The Danish Girl

BEST ACTRESS
Cate Blanchett – Carol
Brie Larson – Room *WINNER
Jennifer Lawrence – Joy
Charlotte Rampling – 45 Years
Saoirse Ronan – Brooklyn
Charlize Theron – Mad Max: Fury Road

BEST SUPPORTING ACTOR
Paul Dano – Love & Mercy
Tom Hardy – The Revenant
Mark Ruffalo – Spotlight
Mark Rylance – Bridge of Spies
Michael Shannon – 99 Homes
Sylvester Stallone – Creed *WINNER

BEST SUPPORTING ACTRESS
Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight
Rooney Mara – Carol
Rachel McAdams – Spotlight
Helen Mirren – Trumbo
Alicia Vikander – The Danish Girl *WINNER
Kate WinsletSteve Jobs

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Abraham Attah – Beasts of No Nation
RJ Cyler – Me and Earl and the Dying Girl
Shameik Moore – Dope
Milo Parker – Mr. Holmes
Jacob Tremblay – Room *WINNER

BEST ACTING ENSEMBLE
The Big Short
The Hateful Eight
Spotlight *WINNER
Straight Outta Compton
Trumbo

BEST DIRECTOR
Todd Haynes – Carol
Alejandro González Iñárritu – The Revenant
Tom McCarthy – Spotlight
George Miller – Mad Max: Fury Road *WINNER
Ridley Scott – The Martian
Steven Spielberg – Bridge of Spies

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen – Bridge of Spies
Alex Garland – Ex Machina
Quentin Tarantino – The Hateful Eight
Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley – Inside Out
Josh Singer and Tom McCarthy – Spotlight *WINNER

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Charles Randolph and Adam McKay – The Big Short *WINNER
Nick Hornby – Brooklyn
Drew Goddard – The Martian
Emma Donoghue – Room
Aaron SorkinSteve Jobs

BEST CINEMATOGRAPHY
Carol – Ed Lachman
The Hateful Eight – Robert Richardson
Mad Max: Fury Road – John Seale
The Martian – Dariusz Wolski
The Revenant – Emmanuel Lubezki *WINNER 
Sicario – Roger Deakins

BEST PRODUCTION DESIGN
Bridge of Spies – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo
Brooklyn – François Séguin, Jennifer Oman and Louise Tremblay
Carol – Judy Becker, Heather Loeffler
The Danish Girl – Eve Stewart, Michael Standish
Mad Max: Fury Road – Colin Gibson *WINNER
The Martian – Arthur Max, Celia Bobak

BEST EDITING
The Big Short – Hank Corwin
Mad Max: Fury Road – Margaret Sixel *WINNER
The Martian – Pietro Scalia
The Revenant – Stephen Mirrione
Spotlight – Tom McArdle

BEST COSTUME DESIGN
Brooklyn – Odile Dicks-Mireaux
Carol – Sandy Powell
Cinderella – Sandy Powell
The Danish Girl – Paco Delgado
Mad Max: Fury Road – Jenny Beavan *WINNER 

BEST HAIR & MAKEUP
Black Mass
Carol
The Danish Girl
The Hateful Eight
Mad Max: Fury Road *WINNER
The Revenant

BEST VISUAL EFFECTS
Ex Machina
Jurassic World
Mad Max: Fury Road *WINNER
The Martian
The Revenant
The Walk

BEST ANIMATED FEATURE
Anomalisa
The Good Dinosaur
Inside Out * WINNER 
The Peanuts Movie
Shaun the Sheep Movie

BEST ACTION MOVIE
Furious 7
Jurassic World
Mad Max: Fury Road *WINNER
Mission Impossible: Rogue Nation
Sicario

BEST ACTOR IN AN ACTION MOVIE
Daniel Craig – Spectre
Tom Cruise – Mission Impossible: Rogue Nation
Tom Hardy – Mad Max: Fury Road * WINNER
Chris Pratt – Jurassic World
Paul Rudd – Ant-Man

BEST ACTRESS IN AN ACTION MOVIE
Emily Blunt – Sicario
Rebecca Ferguson – Mission Impossible: Rogue Nation
Bryce Dallas Howard – Jurassic World
Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay – Part 2
Charlize Theron – Mad Max: Fury Road *WINNER

BEST COMEDY
The Big Short *WINNER 
Inside Out
Joy
Sisters
Spy
Trainwreck

BEST ACTOR IN A COMEDY
Christian Bale – The Big Short *WINNER
Steve Carell – The Big Short
Robert De Niro – The Intern
Bill Hader – Trainwreck
Jason Statham – Spy

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Tina Fey – Sisters
Jennifer Lawrence – Joy
Melissa McCarthy – Spy
Amy Schumer – Trainwreck *WINNER
Lily Tomlin – Grandma

BEST SCI-FI/HORROR MOVIE
Ex Machina *WINNER
It Follows
Jurassic World
Mad Max: Fury Road
The Martian

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Assassin
Goodnight Mommy
Mustang
The Second Mother
Son of Saul *WINNER

BEST DOCUMENTARY FEATURE
Amy *WINNER
Cartel Land
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
He Named Me Malala
The Look of Silence
Where to Invade Next

BEST SONG
Fifty Shades of Grey – Love Me Like You Do
Furious 7 – See You Again *WINNER
The Hunting Ground – Til It Happens To You
Love & Mercy – One Kind of Love
Spectre – Writing’s on the Wall
Youth – Simple Song #3

BEST SCORE
Carol – Carter Burwell
The Hateful Eight – Ennio Morricone *WINNER
The Revenant – Ryuichi Sakamoto and Alva Noto
Sicario – Johann Johannsson
Spotlight – Howard Shore

TELEVISION CATEGORIES

BEST DRAMA SERIES
Empire – Fox
Mr. Robot – USA *WINNER 
Penny Dreadful – Showtime
Rectify – Sundance
The Knick – Cinemax
The Leftovers – HBO
UnREAL – Lifetime

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Hugh Dancy – Hannibal – NBC
Rami Malek – Mr. Robot – USA *WINNER
Clive Owen – The Knick – Cinemax
Liev Schreiber – Ray Donovan – Showtime
Justin Theroux – The Leftovers – HBO
Aden Young – Rectify – Sundance

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Shiri Appleby – UnREAL – Lifetime
Carrie Coon – The Leftovers – HBO *WINNER
Viola Davis – How to Get Away With Murder – ABC
Eva Green – Penny Dreadful – Showtime
Taraji P. Henson – Empire – Fox
Krysten Ritter – Jessica Jones – Netflix

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Clayne Crawford – Rectify – Sundance
Christopher Eccleston – The Leftovers – HBO
Andre Holland – The Knick – Cinemax
Jonathan Jackson – Nashville – ABC
Rufus Sewell – The Man in the High Castle – Amazon
Christian SlaterMr. Robot – USA *WINNER 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Ann Dowd – The Leftovers – HBO
Regina King – The Leftovers – HBO
Helen McCrory – Penny Dreadful – Showtime
Hayden Panettiere – Nashville – ABC
Maura Tierney – The Affair – Showtime
Constance Zimmer – UnREAL – Lifetime *WINNER

BEST COMEDY SERIES
Black-ish – ABC
Catastrophe – Amazon
Jane the Virgin – The CW
Master of None – Netflix *WINNER 
The Last Man on Earth – Fox
Transparent – Amazon
You’re the Worst – FXX

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Anthony Anderson – Black-ish – ABC
Aziz Ansari – Master of None – Netflix
Will Forte – The Last Man on Earth – Fox
Randall Park – Fresh Off the Boat – ABC
Fred Savage – The Grinder – Fox
Jeffrey Tambor – Transparent – Amazon *WINNER

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Rachel Bloom – Crazy Ex-Girlfriend – The CW *WINNER
Aya Cash – You’re the Worst – FXX
Wendi McLendon-Covey – The Goldbergs – ABC
Gina Rodriguez – Jane the Virgin – The CW
Tracee Ellis Ross – Black-ish – ABC
Constance Wu – Fresh Off the Boat – ABC

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine – Fox *WINNER
Jaime Camil – Jane the Virgin – The CW
Jay Duplass – Transparent – Amazon
Neil Flynn – The Middle – ABC
Keegan-Michael Key – Playing House – USA
Mel Rodriguez – Getting On – HBO

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Mayim Bialik – The Big Bang Theory – CBS *WINNER
Kether Donohue – You’re the Worst – FXX
Allison Janney – Mom – CBS
Judith Light – Transparent – Amazon
Niecy Nash – Getting On – HBO
Eden Sher – The Middle – ABC

BEST GUEST ACTOR/ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Richard Armitage – Hannibal – NBC
Justin Kirk – Manhattan – WGN America
Patti LuPone – Penny Dreadful – Showtime
Margo Martindale – The Good Wife – CBS *WINNER
Marisa Tomei – Empire – Fox
B.D. WongMr. Robot – USA

BEST GUEST ACTOR/ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Ellen Burstyn – Mom – CBS
Anjelica Huston – Transparent – Amazon
Cherry Jones – Transparent – Amazon
Jenifer Lewis – Black-ish – ABC
Timothy Olyphant – The Grinder – Fox *WINNER
John Slattery – Wet Hot American Summer: First Day of Camp – Netflix

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES
Childhood’s End – Syfy
Fargo – FX *WINNER
Luther – BBC America
Saints & Strangers – National Geographic Channel
Show Me a Hero – HBO
The Wiz Live! – NBC

BEST ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES
Wes Bentley – American Horror Story: Hotel – FX
Martin Clunes – Arthur & George – PBS
Idris Elba – Luther – BBC America *WINNER
Oscar Isaac – Show Me a Hero – HBO
Vincent Kartheiser – Saints & Strangers – National Geographic Channel
Patrick Wilson – Fargo – FX

BEST ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES
Kathy Bates – American Horror Story: Hotel – FX
Kirsten Dunst – Fargo – FX *WINNER
Sarah Hay – Flesh and Bone – Starz
Alyvia Alyn Lind – Dolly Parton‘s Coat of Many Colors – NBC
Rachel McAdams – True Detective – HBO
Shanice Williams – The Wiz Live! – NBC

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES
David Alan Grier – The Wiz Live! – NBC
Ne-Yo – The Wiz Live! – NBC
Nick Offerman – Fargo – FX
Jesse Plemons – Fargo – FX *WINNER 
Raoul Trujillo – Saints & Strangers – National Geographic Channel
Bokeem Woodbine – Fargo – FX

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES
Mary J. Blige – The Wiz Live! – NBC
Laura Haddock – Luther – BBC America
Cristin Milioti – Fargo – FX
Sarah Paulson – American Horror Story: Hotel – FX
Winona Ryder – Show Me a Hero – HBO
Jean Smart – Fargo – FX *WINNER 

BEST ANIMATION SERIES
Bob’s Burgers – Fox
BoJack Horseman – Netflix *WINNER
South Park – Comedy Central
Star Wars Rebels – Disney XD
The Simpsons – Fox

BEST REALITY SHOW – COMPETITION
Chopped – Food Network
Face Off – Syfy
MasterChef Junior – Fox
Survivor – CBS
The Amazing Race – CBS
The Voice – NBC *WINNER 

BEST REALITY SHOW HOST
Ted Allen – Chopped – Food Network
Phil Keoghan – The Amazing Race – CBS
James Lipton – Inside the Actors Studio – Bravo *WINNER
Jane Lynch – Hollywood Game Night – NBC
Jeff Probst – Survivor – CBS
Gordon Ramsay – Hell’s Kitchen – Fox

BEST STRUCTURED REALITY SHOW
Antiques Roadshow – PBS
Inside The Actors Studio – Bravo
MythBusters – Discovery
Project Greenlight – HBO
Shark Tank – ABC *WINNER 
Undercover Boss – CBS

BEST TALK SHOW
Jimmy Kimmel Live! – ABC
Last Week Tonight With John Oliver – HBO *WINNER
The Daily Show With Jon Stewart – Comedy Central
The Graham Norton Show – BBC America
The Late Late Show With James Corden – CBS
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon – NBC

BEST UNSTRUCTURED REALITY SHOW
Anthony Bourdain: Parts Unknown – CNN *WINNER
Cops – Spike
Deadliest Catch – Discovery
Intervention – A&E
Naked and Afraid – Discovery
Pawn Stars – History